5

21 Μαρ 2018

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 89-81: Πάλεψε αλλά έχασε από μια καλύτερη ομάδα

Οι ερυθρόλευκοι παρά τις απουσίες τους (Παπανικολάου, Μάντζαρης) στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στη Μόσχα, αλλά η ΤΣΣΚΑ επικράτησε δίκαια και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 3/3 βολές του Ρόμπερτς και με δύο
παλικαρίσια καλάθια του Πρίντεζη και τρίποντο του Σπανούλη έφτασαν στο +5 (5-10) στο 3'.
Σπανούλης (καλάθι και φάουλ), Πρίντεζης συνέχισαν το ρεσιτάλ τους με το σκορ να φτάνει στο 6' στο 11-18 και τους δύο Έλληνες άσους να έχουν τους 15 από τους 18 ερυθρόλευκους πόντους! Μετά το τάιμ άουτ του Ιτούδη όμως η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα γρήγορο σερί 10-0 (!!!) με τον Ολυμπιακό να μοιάζει υπνωτισμένος και το σκορ να φτάνει στο 21-18 για να καλέσει τάιμ άουτ ο Σφαιρόπουλος.
Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν σερί 8-0 με καρφώματα από τον Μιλουτίνοφ για να προηγηθεί ξανά με 21-26 και η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 23-26!
Η β' περίοδος όμως ξεκίνησε με καυτό τον Ντε Κολό, καθώς ο Γάλλος με 8 συνεχόμενος πόντους μετέτρεψε το 26-26 σε 34-26 κι ο Σφαιρόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ... Το σερί των Ρώσων έφτασε στο 13-0 (36-26) για να πετύχει τους πρώτους ερυθρόλευκους πόντους στο 13'30'' ο Τόμπσον μειώνοντας σε 36-29!
Ο Σπανούλης και πάλι με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 7 (40-33) κι ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ξανά την αγωνιστική ισορροπία του καταφέρνοντας να μειώσει σε 44-40 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Ο Ντε Κολό που κάνει απίστευτο ματς (4/4 διπ., 4/4 τριπ.) έφερε την ΤΣΣΚΑ στο 56-49, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας σε 56-53 και παρά τα συνεχόμενα τρίποντα των Ρώσων ο Πρίντεζης με τρομερό γκολ φάουλ μείωσε ξανά σε 61-58 στο 27'30'', για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο ο Στρέλνιεκς (61-60 στο 28').
Στο φινάλε της 3ης περιόδου όμως η ΤΣΣΚΑ άνοιξε και πάλι τη διαφορά με τον Βοροντσέβιτς με τρίποντο στην εκπνοή να διαμορφώνει το 69-62, ενώ στις αρχές της δ' περιόδου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +13 (75-62).
Ο Ολυμπιακός μάζεψε πάλι τη διαφορά (75-68), αλλά ένα χαμένο επιθετικό ριμπάουντ έφερε μπλακ άουτ με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει ένα νέο σερί 6-0 για το 81-68... Οι Πειραιώτες έριξαν τη διαφορά μέχρι τους 6 πόντους, όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και το τελικό σκορ ήταν 89-81.