5

9 Σεπ 2018

Κακό πρόσωπο η Εθνική και ήττα 84-68 από Γαλλία

Η Εθνική ήταν ασύνδετη, έχασε τις περισσότερες μάχες κοντά στο καλάθι και ηττήθηκε εύκολα από την Γαλλία (84-68) στο τουρνουά στο Παρίσι.
Αρνητικός πρωταγωνιστής έγινε με την αποβολή του ο Κώστας Παπανικολάου στην τρίτη περίοδο, ενώ θυμίζουμε πως εκτός 12άδας για το ματς είχαν μείνει οι Μπουρούσης και Αντετοκούνμπο.

Πλέον η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στρέφει την προσοχή της στα δύο ματς για το «παράθυρο» του Σεπτεμβρίου, όπου μπορεί να... κλειδώσει την πρόκριση στο Παγκόσμιο της Κίνας παίζοντας με Σερβία στο Ηράκλειο (13/9) και Γεωργία στην Τιφλία (16/9).
Ο Γιώργος Παπαγιάννης έδωσε τις περισσότερες λύσεις επιθετικά τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους, ενώ διασώθηκε και ο Κώστας Σλούκας μετρώντας 12 πόντους και 5 ασίστ σε 23'. Καλή εικόνα και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.
Απολαυστικός ήταν για τους Γάλλους ο Νικολά Μπατούμ που γέμισε τη στατιστική του με 13 πόντους, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ματίας Λεζόρ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.
Όσον αφορά στη διακύμανση του σκορ, το δίδυμο Σλούκα-Καλάθη επέτρεψε στην Εθνική να μπει με διάθεση και ενέργεια στο παρκέ, καθώς και να βρει πόντους στο τρανζίσιον και στα πρώτα 8" των επιθέσεών της για το αρχικό προβάδισμα (8-9 στο 5'). Ωστόσο οι Γάλλοι είχαν γρήγορη απάντηση με μακρινά σουτ του Τζάκσον για το +5 (16-11). Την ίδια στιγμή, η «γαλανόλευκη» ταχύτητα έδωσε τη θέση της σε στατικότητα στην επίθεση (6 λάθη) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-14.
Η δεύτερη περίοδος είχε ως βασικό χαρακτηριστικό την σκληράδα στην ελληνική άμυνα. Οι Γάλλοι υποχρεώθηκαν, κυρίως από τον Βασιλόπουλο, σε τέσσερα λάθη σε λιγότερο από 3', αλλά η επιθετική εικόνα της Εθνικής δεν της επέτρεψε να το εκμεταλλευτεί, καθώς ήταν άστοχη (26-15, στο 14').
Το πρώτο εντός πεδιάς σουτ ήρθε από τον Παπαπέτρου και ξεκόλλησε την Ελλάδα που παρέμεινε επιθετική στην άμυνά της με την είσοδο του ορεξάτου Λαρεντζάκη. Όμως, το πρόβλημα στα ριμπάουντ και γενικά κοντά στο καλάθι ήταν αρκετό ώστε η απόσταση να μη μειωθεί σημαντικά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (38-31).
Επεισοδιακό αποδείχθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα! Με το σκορ στο 47-37 υπέρ των Γάλλων και 6:45 να μένουν ο Παπανικολάου «εξερράγη» και αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ λόγω πολύ έντονων διαμαρτυριών σε έναν από τους τρεις διαιτητές. Μάλιστα στο δρόμο για τα αποδυτήρια παρέμεινε εκνευρισμένος και σύμφωνα με τους Γάλλους πάτησε το κουμπί του συναγερμού με αποτέλεσμα αυτός να χτυπά συνεχώς για μερικά λεπτά. Ο ίδιος πάντως αρνείται ότι αυτό συνέβη.
Τελικά η τάξη αποκαταστάθηκε και το ματς συνεχίστηκε. Ο Παπαγιάννης σημείωσε συνεχόμενους πόντους για την Ελλάδα και μείωσε σε 52-43. Ωστόσο ο Μπατούμ ξεδίπλωνε την κλάση του σερβίροντας καλάθια και σκοράροντας κατά βούληση οδηγώντας την ομάδα του στο 65-51 με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.
Η εικόνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Εθνική να είναι εκτός ρυθμού σταθερά και τους Γάλλους να κυριαρχούν στη μάχη των ριμπάουντ. Η επικράτηση για την ομάδα του Βενσάν Κολέ ήρθε με σκορ 84-68.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68.
Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ 13 (12 ασίστ, 5 κλεψ.), Καουντί 10 (6 ριμπ.), Τζαϊτέ 8, Νουά 2 (3 ριμπ.), Λεσόρ 10 (5 ριμπ.), Κοφί 5 (6 ριμπ.), Ρουσέλ 6, Ζουλιέν 2, Λακόμπ 7 (3 ριμπ.), Τζάκσον 13 (3 ριμπ.), Φαλ 8 (4 ριμπ.), Κονατέ.
Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Ντόρσεϊ 2 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 8, Καλάθης 4 (5 ασίστ, 3 ριμπ.), Σλούκας 12 (5 ασίστ, 2 ριμπ.), Μαργαρίτης 1 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπαγιάννης 13 (3 ριμπ.), Πρίντεζης 5 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 8 (3 ριμπ.), Βασιλόπουλος 2 (2 κλεψ.), Μήτογλου 6.