5

Translate

20 Ιαν 2019

Στην παράταση ο Ολυμπιακός, 73-68 τον Χολαργό

Ο Ολυμπιακός «φλέρταρε» για 39 λεπτά με ήττα στο Χολαργό, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, όμως ο Στρέλνιεκς «έσωσε την παρτίδα» στέλνοντάς την στην παράταση με πέντε συνεχείς πόντους. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των «ερυθρολεύκων», που απέτρεψε την έκπληξη της χρονιάς. Η πειραϊκή ομάδα επικράτησε με 73-68 και σημείωσε
τη 13η εφετινή νίκη της στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας τον αντίπαλό της στην έβδομη ήττα του.
Ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησε και πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ. Ο Βεζένκοβ είχε 15 πόντους, ενώ ο Λετονός γκαρντ πρόσθεσε 11 και μοίρασε 8 ασίστ. Οι παίκτες του Μπλατ ήταν ιδιαίτερα άστοχοι μετρώντας 4/33 τρίποντα και 36% στα σουτ εντός πεδιάς.

Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόκινς με 15 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Λαβ.
Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και είχαν αρκετές λάθος επιλογές, ειδικά οι φιλοξενούμενοι, που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας «σπάσει το ταμπλό» πίσω από τα 6,75 μέτρα, καθώς δεν ευστόχησαν σε καμία από τις 16 προσπάθειες που επιχείρησαν! Το πρώτο μισό έκλεισε με τον Χολαργό στο +3 (29-26) να έχει τον έλεγχο, χάρις στις προσπάθειες των Λαβ, Φιτζπάτρικ και Χόκινς.
Οι «ερυθρόλευκοι», από την πλευρά τους, τα περίμεναν όλα από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος δέσποζε στις δύο ρακέτες αλλά πάλευε μόνος... Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-29 στο 21΄, αλλά στο 29ο λεπτό το ταμπλό έγραφε 47-37 υπέρ των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να είναι «αλλού». Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε μετά το 35΄, όταν άρχισε να μειώνει τη διαφορά παρότι συνέχιζε να είναι άστοχος.
Με καλάθι και φάουλ ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε (59-59) στα 1΄58΄΄ πριν τη λήξη, ενώ ύστερα από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις έγραψε το 59-61 στα 10,9΄΄΄από το τέλος. Ο Λαβ, όπως και πριν από μία εβδομάδα στη νίκη επί του Πανιωνίου, σκόραρε ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, αφού το βεβιασμένο τρίποντο του Στρέλνιεκς στην εκπνοή δε βρήκε στόχο.
Με το μομέντουμ υπέρ τους και παίζοντας πλέον καλή άμυνα μετά το παραλίγο πάθημα, οι παίκτες του Μπλατ πέρασαν την μπάλα στη ρακέτα του Χολαργού, ο Μιλουτίνοφ έδωσε εύκολα καλάθια φέρνοντας σταθερά τη διαφορά στους 4-6 πόντους, προηγήθηκαν με 73-65 και έφυγαν από το παρκέ νικητές.
Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 κ.δ., 68-73 (παράταση).
Χολαργός (Λυκογιάννης):
Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 6 (10ριμπ.), Χόκινς 15 (1), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.
Ολυμπιακός (Μπλατ):
Βεζένκοβ 15, Μιλουτίνοφ 21 (17ριμπ.), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11, Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/10 σουτ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6τρ.), ΛεΝτέι.