5

13 Απρ 2019

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 80-59

Ο Ολυμπιακός με σύνθεση ανάγκης και τέσσερις παίκτες να παίζουν περισσότερα από 35 λεπτά, διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 80-59.
Ο Ολυμπιακός κατέβηκε με δέκα παίκτες εκ των οποίων έξι ψηλοί και δύο έφηβοι και εν συνεχεία έχασε με τραυματισμό τον Πρίντεζη , αλλά βρήκε τον τρόπο να κάμψει την αντίσταση
του ΠΑΟΚ (80-59).
Οι παίκτες του Μπλατ δεδομένων των αναλόγιων ( 4 παίκτες έπαιξαν περισσότερα από 35’) έκαναν υπέρβαση αφού επί της ουσίας είχαν μόλις ένα γκαρντ (Μάντζαρης) και αναγκαστικά πήγαν σε αλχημείες ως προς τα σχήματα που χρησιμοποίησε.
Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ρυθμό, ωστόσο η είσοδος του ΛεΝτέι πρόσφερε δύο ελεύθερα σου τριών πόντων (Κόνιαρης, Γκος) και ο ΠΑΟΚ φρόντισε να πάρει διαφορά 7 πόντων (9-16, 6’). Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης ισορρόπησαν την κατάσταση με δικά τους καλάθια (16-16, 8’).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρέμενε άστοχος από μακρινή απόσταση, ο Πρίνετζης τραυματίστηκε κι αποχώρησε κι είχε μείνει μοναδική απειλή ο Μιλουτίνοφ. Στην άλλη πλευρά ο Παπαθεοδώρου συνέχισε να σημαδεύει σε κάθε φάση τον ΛεΝτέι και ο Χρυσικόπουλος σκόραρε εύκολα (27-32, 17’). Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνά τους και στην επίθεση έστω και με πολύ κόπο προσπέρασαν με 36-34.
Οι Πειραώτες ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο (43-36, 22’) και κατάφεραν με τους Παπανικολάου και ΛεΝτέι να την αυξήσουν κιόλας (54-44, 26’). Η άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ λειτούργησε, προξενώντας προβλήματα στους γηπεδούχους οι οποίοι έκαναν τρία σερί λάθη και το σκορ έγινε με τρίποντο του Χάτσερ 54-49, 28’). Το τάιμ άουτ του Μπλατ λειτούργησε και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοβ και Παπανικολάου έφτασαν τη διαφορά γρήγορα στο +11 (60-49, 30’).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να μειώσει με μακρινές κυρίως προσπάθειες, αλλά τα σουτ δεν έβρισκαν στόχο. Ο Ολυμπιακός επίσης δυσκολευόταν αφού σιγά σιγά εμφανιζόντουσαν σημάδια κόπωσης, ωστόσο μέσω της καλής του άμυνας διατηρούσε διαφορά ασφαλείας (65-54, 36’).
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μετά την πρώτη περίοδο έπαιξε σπουδαία άμυνα, είχε 56% στα δίποντα, πήρε 17 περισσότερα ριμπάουντ και έδωσε 16 περισσότερες ασίστ.
ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σε 36:12 είχε 16 πόντους (3/5δ., 0/1τρ., 10/12β.), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκος τελείωσε με 3/10 σουτ και ο Χάτσερ με 3/11.
ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Τρομερός ο Σάσα Βεζένκοβ (15π., 14ρ., 3ασ.) και ο Παπανικολάου (11π., 4ρ, 8ασ.). Στην επίθεση βοήθησε κι ο ΛεΝτέι με 19 πόντους.
ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός αν και άστοχος φρόντισε να παίξει καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο διατηρώντας τη διαφορά την οποία είχε… χτίσει νωρίτερα.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μία από τις ελάχιστες συνεργασίες που είδαμε ήταν αυτή μεταξύ Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ η οποία ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Σέρβου.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός όσα συμβαίνουν εκτός παρκέ. Ο ΠΑΟΚ την κακή λειτουργία της άμυνας ζώνης.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59