5

11 Ιαν 2020

Έκανε όσα έπρεπε και πήρε μεγάλο «διπλό» στην Ισπανία

Μεγάλη νίκη με 91-93 επί της Βαλένθια, στην Ισπανία, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-11. Οι «ερυθρόλευκοι», έπειτα από μία πολύ δύσκολη εβδομάδα λόγω πειθαρχικών παραπτωμάτων, πραγματοποίησαν πολύ θετική εμφάνιση,
έβγαλαν ψυχή και πάθος, έπαιξαν ορθολογικά και είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, παίρνοντας το πολυπόθητο «διπλό». Πρώτος σκόρερ του Θρύλου ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους. Από εκεί και πέρα, εξαιρετικός ήταν και ο Σάσα Βεζένκοβ με 17 πόντους, βοηθώντας πολύ σε άμυνα και επίθεση. 16 πόντους είχε ο Παπανικολάου και 12 ο Πολ. Θυμίζουμε, αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο των Πειραιωτών, καθώς επιστρέφει στο τιμόνι του ο Γιώργος Μπαρτζώκας.
Κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα, είχε τον έλεγχο!
Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην πεντάδα του με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Μιλουτίνοφ, Ο Παπανικολάου, λοιπόν, με δύο διαδοχικά καλάθια, έδωσε το προβάδισμα με 0-4 στους Πειραιώτες. Ο Σαν Εμετέριο μείωσε σε 2-4, ωστόσο ακολούθησαν καλάθια των Κόνιαρη και Παπανικολάου για το 2-8. Ο Σαν Εμετέριο στη συνέχεια ισοφάρισε σε 8-8, ενώ ο Εντούρ με βολές, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (10-9). Ο Ρότσεστι απάντησε με τρίποντο για το 10-12, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-16, έπειτα από καλάθι του Σαν Εμετέριο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πολ με εύστοχο τρίποντο, έκανε το 16-19 για τον Θρύλο. Ο Βίβες με τον ίδιο τρόπο ισοφάρις και ο Μαρίνκοβιτς με δίποντο, έδωσε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στους Ισπανούς. Ο Βεζένκοβ, ωστόσο, με δύο διαδοχικά καλάθια, έκανε το 23-25, αλλά ο Βίβες με σουτ από τα 6.75, έκανε το 27-25. Ο Βεζένκοβ, στη συνέχεια, με τον ίδιο τρόπο έκανε το 29-30, ενώ ο Πολ, με νέα… ρουκέτα από τα 6.75, έκανε το 29-33. Μάλιστα, ο Βεζένκοβ έστειλε για πρώτη φορά στο +8 (31-39) για τον μεγαλύτερο ελληνικό σύλλογο, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έχασε για λίγο τη συγκέντρωσή του. Έτσι, οι Σαν Εμετέριο και Βαν Ρόσομ μείωσαν σε 36-39. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Δεν λύγισε, έδειξε καρδιά και πάθος και πήρε μεγάλη νίκη!
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βεζένκοβ έκανε το 36-41, αλλά ο Κόλομ με τρίποντο μείωσε σε 39-41. Στη συνέχεια, με τρίποντα των Παπανικολάου-Κόνιαρη, δίποντο του Σπανούλη και βολή του «Παπ», ο Θρύλος προηγήθηκε με +8 (42-50). Μάλιστα, ο Κόνιαρης από τα 6,75, έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (43-53). Η Βαλένθια μείωσε σε 55-58 με τον Σαν Εμετέριο, αλλά ο Πολ με τρίποντο έκανε το 55-61. Μπορεί οι Ισπανοί να μείωσαν ακόμα και στο καλάθι, όμως Πρίντεζης και Βεζένκοβ έκαναν το 61-68. Με το σκορ της εν λόγω περιόδου να ολοκληρώνεται με 63-70, έπειτα από καλάθι του Πρίντεζη.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 8-0 για το 70-78, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 79-78, μετά από καλάθι του Κόλομ. Οι Πειραιώτες, όμως, δεν «μάσησαν». Αντέδρασαν και με καθοριστικά καλάθια των Παπανικολάου, Πρίντεζη, Βεζένκοβ και Σπανούλη, προηγήθηκαν ξανά με 84-89, με το σκορ να ολοκληρώνεται με το τελικό 91-93.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93.