5

12 Σεπ 2020

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Οι έξι τελικοί και ο ένας που δεν έγινε ποτέ - Τι δείχνει η προϊστορία

Η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός αναμετρώνται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για 8η φορά στην ιστορία τους απόψε (21:00) και διεκδικούν το τρόπαιο. Τις προηγούμενες 7 φορές η Ένωση πανηγύρισε 4 κατακτήσεις, αν και ο ένας τελικός δεν έγινε ποτέ, εξαιτίας άρνησης του Ολυμπιακού να κατέβει, ενώ οι Πειραιώτες μετρούν 3
κατακτήσεις.
Οι δύο τελικοί της δεκαετίας του '50
Οι δύο ομάδες έπαιξαν για πρώτη φορά αντίπαλοι σε τελικό στις 17 Μαΐου του 1953, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τρόπαιο, επικρατώντας με 3-2. Ο αγώνας έγινε στη Λεωφόρο και για τους ερυθρόλευκους τα γκολ έβαλαν οι Κοπανίδης (20′), Κανσός (37′) και Δαρίβας (79′), ενώ για τους κιτρινόμαυρους σκόραραν οι Σεραφίδης (83′) και Κανάκης (88′).
Τρία χρόνια μετά (24/6/1956) στο ίδιο γήπεδο η ΑΕΚ επικράτησε 2-1. Οι Χανιώτης (21′) και Κανάκης πέτυχαν τα γκολ της Ένωσης και ο Δαρίβας (26′) είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τον Ολυμπιακό.
Όταν δεν κατέβηκε ο Ολυμπιακός
Το 1966 ο τίτλος κατέληξε στην ΑΕΚ, χωρίς να παίξει ποτέ τον τελικό με τον Ολυμπιακό, νικώντας με 2-0 άνευ αγώνα. Αυτό, διότι η τότε διοργανώτρια δεν έκανε δεκτό το αίτημα της ομάδας του Πειραιά που είχε ζητήσει τη μετάθεσή του τελικού για το ξεκίνημα της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, με αιτιολογικό τον προγραμματισμό για την προετοιμασία της ομάδας για το ερχόμενο Κύπελλο Πρωταθλητριών. Έτσι, ο τελικός δεν έγινε ποτέ και στις 7 Ιουλίου του 1966 η ΕΠΟ ανακήρυξε την ΑΕΚ Κυπελλούχο Ελλάδος για την αγωνιστική περίοδο 1965-66.
Η "εκδίκηση" της ΑΕΚ
Στον τελικό του 2002 και ενώ είχε μεσολαβήσει ο… τελικός του πρωταθλήματος (4-3 υπέρ του Ολυμπιακού), η ΑΕΚ ανέτρεψε τα προγνωστικά και κατάφερε να επικρατήσει με 2-1. Ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης άνοιξε το σκορ, ο Ζιοβάνι ισοφάρισε και μετά αποβλήθηκε, για να έρθει με κεφαλιά ο Ίλια Ίβιτς και να χαρίσει το τρόπαιο στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος.
Ο τελικός του Ηρακλείου
Στον τελικό έπαιξαν και το 2006 οι δύο ομάδες και συγκεκριμένα στις 10 Μαΐου στο Ηράκλειο, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0.  Σκόρερ ήταν οι Κωνσταντίνου (61′), Τζόρτζεβιτς (70′) και Καστίγιο (88′).
Ο συγκλονιστικός τελικός του 2009
Ο επικότερος τελικός που έχει διεξαχθεί ποτέ, εκείνος του 2009 (2 Μαΐου στο ΟΑΚΑ) "βάφτηκε" ερυθρόλευκος . Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, ο Σκόκο στο 90′ έκανε το 3-2 και ο Ντάρμπισιρ στο 96′ το 3-3. Ο Γκαλέτι στην παράταση έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες, ισοφάρισε σε 4-4 ο Σκόκο και το ματς πήγε στα πέναλτι, ενώ οι ερυθρόλευκοι του Βαλβέρδε έπαιζαν με 9 παίκτες (αποβολές Γκαλέτι και Αβραάμ). Εκεί, σε έναν… μαραθώνιο 34 εκτελέσεων, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 15-14 και κατέκτησε το τρόπαιο.
Η ΑΕΚ επέστρεψε για τα καλά
Στις 17 Μαΐου του 2016 ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στον τελικό που διεξήχθη μπροστά σε άδειες εξέδρες στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που αναδείχθηκε θριαμβεύτρια με 2-1 και πανηγύρισε το τρόπαιο. Ο Μάνταλος με κεφαλιά στο 38ο λεπτό και ο Τζομπούρ στο 51ο ήταν αυτοί που πέτυχαν τα δύο τέρματα των κιτρινόμαυρων, ενώ για τους Πειραιώτες μείωσε απλά ο Ντομίνγκες στο 84′.