5

Translate

8 Δεκ 2017

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 92-83

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρεάλ 92-83 και ανέβηκε στο 9-2, παραμένοντας στην κορυφή της Regular Season της Euroleague. Συγκλονιστικός ο Πρίντεζης.
 Τι και αν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13 πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου; Η Ρεάλ επέστρεψε στο παιχνίδι, ισοφάρισε με 72-72 στα 12,7" πριν το τέλος και
τελικά οδήγησε το παιχνίδι στη παράταση, καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε με 0/2 από την γραμμή των βολών.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο έμπειρος φόργουορντ πήρε το... αίμα του πίσω και με εννιά πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μία μεγάλη νίκη (92-83), η οποία τον έφερε στο 9-2 και τον διατήρησε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον «υπαρχηγό» του Ολυμπιακού (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), πολύ καλοί οι Γιάνις Στρέλνιεκς (15 πόντοι), Κώστας Παπανικολάου (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζαμέλ ΜακΛίν (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ), δεν έφτασαν οι Λούκα Ντόντσιτς (33 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζέισι Κάρολ (24 πόντοι) για την Ρεάλ, που έπεσε στο 5-6.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, βάζοντας την... σφραγίδα του στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 6-4, όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξε ένα σερί 14-0, με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (5 πόντοι, 2 κλεψίματα). Η Ρεάλ παρέμεινε άστοχη και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-8).
Διαφορετική ήταν η εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το 15ο λεπτό (27-15), όμως οι παίκτες των γηπεδούχων υπέπεσαν στη συνέχεια σε αρκετά λάθη, που άλλαξαν τον... ρυθμό.  Με μπροστάρη τον Ντόντσιτς που βρήκε τα πατήματά του, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-7 και με το τρίποντο του Τζέισι Κάρολ στη λήξη, μείωσαν στους 4 πόντους (34-30) στο τέλος του ημιχρόνου.
Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασε στον πόντο τέσσερις φορές σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (34-33, 36-35, 38-37, 40-39), όμως στην τελευταία περίπτωση ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επιμέρους 12-1, που είχε ως... πρωταγωνιστή τον Τζαμέλ ΜακΛίν. Ο Αμερικανός φάουλ σκόραρε με «καλάθι και φάουλ» τρεις φορές και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 52-40 (28'), παίρνοντας και πάλι τον... πρώτο ρόλο στο παρκέ. Ο Τζέισι Κάρολ και ο Λούκα Ντόντσιτς βρήκαν στην συνέχεια σκορ, όμως το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει στους 9 (56-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Τέσσερις βολές του Στρέλνιεκς έφεραν τον Ολυμπιακό στο +13 στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (60-47, 31'), ωστόσο η Ρεάλ ανέβασε «στροφές» στη συνέχεια και μείωσε στους 5 πόντους (64-59) στο 35ο λεπτό, μετά από προσπάθειες των Κάρολ και Ντόντσιτς. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Ρούντι έφερε την Ρεάλ σε... απόσταση αναπνοής (68-67) στο 38ο λεπτό, δίνοντας έντονο σασπένς στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Πρίντεζης έδωσε αμέσως «ανάσα» στους γηπεδούχους και με τέσσερις σερί πόντους έφερε στον Ολυμπιακό στο +5 (72-67), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Ντόντσιτς μείωσε εκ νέου στους τρεις (72-69), ενώ ο Κάρολ ευστόχησε σε τρίποντο, 12,7" πριν το τέλος (72-72), μετά από μία φάση διαρκείας. Στη τελευταία φάση, ο Σπανούλης έπαιξε pick and roll με τον Πρίντεζη, με τον Έλληνα φόργουρντ να αστοχεί και στις δύο, οδηγώντας το παιχνίδι στη παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ρεάλ πήρε άμεσα το προβάδισμα (76-74, 41'), με τον Στρέλνιεκς να δίνει και πάλι το το προβάδισμα με τρίποντο (77-76, 42'). Ο Ντόντσιτς απάντησε με δικό του σουτ από την γραμμή των 6,75μ (79-77, 42'), ενώ πέντε σερί πόντοι του Πρίντεζη έφεραν τον Ολυμπιακό εκ νέου στο +5 (84-79). Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς έφεραν τους γηπεδούχους στο +8 (87-79) και ουσιαστικά... κλείδωσαν τη νίκη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επικράτησαν τελικά με
Δεκάλεπτα: 18-8, 34-30, 56-47, 72-72 (κανονική διάρκεια), 92-83 (παράταση)