5

16 Απρ 2018

Ασταμάτητες για ένα ακόμα πρωτάθλημα!

Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού μετά το νέο 3-0 κόντρα στους Μακεδόνες Αξιού. Τον Άρη αντιμετωπίζουν οι «ερυθρόλευκες».
Οι Κυπελλούχες Ελλάδας και Ευρώπης, βρήκαν αντίσταση μόνο στο τρίτο σετ, όταν
οι Μακεδόνες είχαν καταφέρει να φτάσουν την αναμέτρηση στο 24-20, ωστόσο με την Πολ στο σερβίς και με συνεχόμενους πόντους από τη Χίπε, ο Θρύλος έκανε τη διαφορά κατακτώντας το με 24-26 μετά από ένα σερί 6-0 και έτσι πήρε τη δεύτερη του νίκη κόντρα στους Μακεδόνες η οποία του έδωσε και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.
Η πρώτη αναμέτρηση με τον Άρη θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη (19/4) στις 18:00 στο Ρέντη, την Κυριακή (22/4) οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν στη Θεσσαλονίκη και ο 3ος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (30/4) στις 19:00 στο «Μελίνα Μερκούρη».
Στα του αγώνα, στο πρώτο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε εντυπωσιακά φτάνοντας γρήγορα στο 5-1 μετά από άσσο της Λαμπρούση, ενώ μετά από πρώτο χρόνο της Γιώτα ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με πέντε πόντους διαφορά. Όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκες» διατηρούσαν τον έλεγχο του σετ, και με μπλοκ της Νιέμερ έφτασαν στο 16-9, ενώ οι Κυπελλούχες Ελλάδας και Ευρώπης πήραν το πρώτο σετ με 25-19, με την Λαμπρούση να κάνει... «όργια» από τη θέση του σερβίς.
Στο δεύτερο, η εκκίνηση ήταν η ίδια, όπου με ένα σερί 6-0 από τη Νιέμερ στο σερβίς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-11. Στη συνέχεια οι Μακεδόνες μείωσαν σε 7-11 με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί το πρώτο του τεχνικό τάιμ άουτ. Τελικά οι «ερυθρόλευκες» μέσα σε είκοσι λεπτά πήραν το δεύτερο σετ με 25-12.
Το τρίτο ήταν το πιο ισορροπημένο από τα σετ του ματς. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-4, ενώ στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» έχασαν και πάλι το προβάδισμα από τους Μακεδόνες με 19-18. Η Χίπε ισοφάρισε με κερδισμένο μπλοκ άουτ σε 19-19 αλλά ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με -3 στο 23-19. Το 3-0 σερί των Μακεδόνων σταμάτησε μετά από επίθεση της Χίπε με την οποία μείωσε ο Ολυμπιακός σε 22-20 αλλά από επίθεση άουτ της Πολ προήλθε το 23-20 και μετά από άσσο το 24-20. Η Λαμπρούση μείωσε σε 24-21, η Χίπε σε 24-22 και ξανά η Λαμπούση πέτυχε το 24-23. Μετά από άστοχη επίθεση των Μακεδόνων ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24 και με άσσο της Πολ (που παρέμενε στο σερβίς) προηγήθηκε με 25-24. Η Στέλλα Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ ολοκλήρωσε στο 6-0 το «ερυθρόλευκο» σερί μετατρέποντας το 24-20 σε 24-26, χάρη στο οποίο επικράτησε ο Ολυμπιακός και σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς.
Τα σετ: 0-3 σε 1.09 19-25 (23’), 12-25 (20’), 24-26 (26’)