Translate

r

25 Ιουν 2018

Advertisement ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης & το πρόγραμμα της Δευτέρας

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Κυριακή (24/6) το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Ρωσία.
Η Αγγλία «διέλυσε» τον Παναμά με 6-1 για τη 2η αγωνιστική στον 7ο όμιλο. Το συγκρότημα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, που σημείωσε τη μεγαλύτερη έως τώρα σε έκταση νίκη στη διοργάνωση, ακολούθησε το Βέλγιο
στους «16» ισοβαθμώντας με τους «κόκκινους διαβόλους» (από 8-2 τα τέρματα), με αποτέλεσμα η πρωτιά να παιχθεί στη μεταξύ τους συνάντηση, την ερχόμενη Πέμπτη (28/6).
Ιαπωνία και Σενεγάλη ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Εκατέρινμπουργκ και παραμένουν ισόβαθμες στην κορυφή του 8ου ομίλου.
Η αφρικανική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές, στο 11΄ με τον Μανέ και στο 71΄ με τον Γουάγκε, αλλά οι «μπλε σαμουράι» είχαν τις απαντήσεις με τον Ινούι (34΄) και τον Χόντα (78΄).
Η Κολομβία έκανε πάρτι με 3-0 επί της Πολωνίας για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Μουντιάλ. Αντίθετα η Πολωνία αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.
Την Δευτέρα (25/6) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες:
Ουρουγουάη - Ρωσία 17:00
Σαουδική Αραβία - Αίγυπτος 17:00
Ισπανία - Μαρόκο 21:00
Ιράν - Πορτογαλία 21:00

Δείτε τις βαθμολογίες των ομίλων εδώ
Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:
 Α' ΟΜΙΛΟΣ
14/6 ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 5-0
15/6 ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 0-1
19/6 ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ 3-1
20/6 ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 1-0
25/6 ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ 
25/6 ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ 
Β' ΟΜΙΛΟΣ
15/6 ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ 0-1
15/6 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 3-3
20/6 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ 1-0
20/6 ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1
25/6 ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 
25/6 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ 
 Γ' ΟΜΙΛΟΣ
16/6 ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-1
16/6 ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ 0-1
21/6 ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 1-1
21/6 ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ 1-0
26/6 ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 
26/6 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ 
 Δ' ΟΜΙΛΟΣ
16/6 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ 1-1
16/6 ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ 2-0
21/6 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ 0-3
22/6 ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ 2-0
26/6 ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 
26/6 ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ 
 Ε' ΟΜΙΛΟΣ
17/6 ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ 0-1
17/6 ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 1-1
22/6 ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 2-0
22/6 ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 1-2
27/6 ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 
27/6 ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 
ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ
17/6 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ 0-1
18/6 ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ 1-0
23/6 Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ 1-2
23/6 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 2-1
27/6 Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 
27/6 ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ 
 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ
18/6 ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ 3-0
18/6 ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ 1-2
23/6 ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ 5-2
24/6 ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ 6-1
28/6 ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 
28/6 ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ 
Η' ΟΜΙΛΟΣ
19/6 ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2
19/6 ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2
24/6 ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 2-2
24/6 ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-3
28/6 ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 
28/6 ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ
πηγη
μονταζ πηγη