5

8 Φεβ 2019

Euroleague, Μακάμπι-Ολυμπιακός 65-64: Ήττα στις λεπτομέρειες και... μπλέξιμο (Βιντεο)

Η Μακάμπι (10-12) του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τον Ολυμπιακό (12-10) με 65-64 -  Οι Πειραιώτες τελείωσαν με 5/26 τρίποντα (τα τρία εξ αυτών σημειώθηκαν στο τέλος από τον Σπανούλη)
Η Μακάμπι πήρε σημαντική νίκη επί του Ολυμπιακού επικρατώντας με 65-64.
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκμεταλλεύτηκαν τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (48.8%δ., 19.2%τρ.) της πρώην ομάδας του και βρίσκοντας σκορ από επιθετικά ριμπάουντ έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ επιθετικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με 8 πόντους από ΛεΝτέι και Ουίλιμας Γκος προηγήθηκε γρήγορα με 4-10 (4’). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση της άμυνάς τους, υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό σε βιαστικές επιλογές και πριν τελειώσει η περίοδος ισοφάρισαν σε 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μπάσκετ που παιζόταν ήταν κακό. Οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να πλησιάζουν περισσότερο και με καλάθια των Ορίντεζη και Ουίλιαμς Γκος προηγήθηκαν με 18-23 (16’). Με τους ψηλούς φορτωμένους με δύο φάουλ και τον Ολυμπιακό άστοχο πίσω από τα 6.75, η ομάδα του Σφαιρόπουλου ισοφάρισε στους 24 πόντους (18’), αλλά χάρη στον Μπόγρη (2π., 3 επιθ. ρ.) πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.
Η Μακάμπι ήταν η ομάδα που έβγαλε επιθετικότητα στο παιχνίδι της στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Ουίλμπεκιν και Κέιν να σκοράρουν και τον Ολυμπιακό να αναλώνει τις επιθέσεις του είτε σε λάθη είτε σε σουτ αποκλειστικά από την περιφέρεια, το σκορ έγινε 39-37 (26’). Η είσοδος των Σπανούλη και Πρίντεζη άλλαξε την κατάσταση. Η μπάλα πήγε στο low post και οι Πειραιώτες ξαναπήραν το προβάδισμα (39-42, 29’).

Ο Ρολ αποφάσισε να πάρει τα ηνία από τον Ουίλμπεκιν και με 5 δικούς τους πόντους το σκορ έγινε 54-49 (35’). Οι παίκτες του Μπλατ με μπροστάρη τον Σπανούλη βρήκαν σκορ πίσω από τα 6.75 μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (57-55, 37’). Ο Μπλακ από την άλλη με καλάθια ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ πρόσφερε σημαντική… ανάσα στην Μακάμπι (61-56, 39’). Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» κρατούσε μόνος του όλη την ομάδα και με δικά του συνεχόμενα τρίποντα την έβαλε μπροστά στο σκορ (63-64, 40’). Ο Ουίλμπεκιν με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ 4’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης αφού ο Πρίντεζης αστόχησε.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε τραγικά ποσοστά (48.8%δ., 19.2%τρ.), έδωσε μόλις 7 ασίστ την ώρα που η Μακάμπι (επίσης άσχημο ποσοστό στο τρίποντο 15%) βρήκε 9 πόντους από λάθη αντιπάλων.
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ταρίκ Μπλακ σε 24:28 είχε 19 πόντους (7/9δ., 5/9β.) και 7 ριμπάουντ.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Τίμα, Τουπάν, Βεζένκοβ και Μάντζαρης έπαιξαν λίγο. Κακός ο Στρέλνιεκς με 4 πόντους και 1/7 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 17 πόντους αν και άστοχος.
ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σπανούλης με 2/2 τρίποντα έκανε το 63-64, αλλά ο Ουίλμπεκιν 4΄΄ πριν τη λήξη σκόραρε για το 65-64. Στο χρόνο που απέμενε ο Πρίντεζης βρήκε καλή επιλογή, αλλά αστόχησε.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μπλατ μετά από ασίστ του Ρολ στην τελευταία περίοδο.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες τα σουτ πίσω από τα 6.75.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64