5

Translate

13 Δεκ 2019

Παραδόθηκε στις ορέξεις της Ρεάλ ο Ολυμπιακός, ήττα με 93-77

Ο Ολυμπιακός είχε ούτως ή άλλως μια πολύ δύσκολη αποστολή στην Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ. Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν καθώς η διαφορά επιπέδου με τους Μαδριλένους ήταν ολοφάνερη. Κάπως έτσι εξηγείται το τελικό 93-77 υπέρ της Ρεάλ
που είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα… Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ παρέμεινε κοντά στην κορυφή (10-3) και απέχει μια νίκη από την πρωτοπόρο Εφές. Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 5-8, δύο νίκες μακριά από την οχτάδα.

Εξαιρετικό ματς από τον Φαμπιάν Κοζέρ, που σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανό τρόπο (18 πόντοι, 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ πρωταγωνιστές ήταν για ακόμα ένα βράδυ οι Φακούντο Καμπάτσο (15 πόντοι, 6 ασιστ) και Άντονι Ράντολφ (15 πόντοι). Ο Ουίλ Τσέρι (12 πόντοι) πάλεψε όσο μπορούσε από πλευράς Ολυμπιακού, που είχε διψήφιους τους Τέιλορ Ρότσεστι (11 πόντοι, 9 ασίστ), Σάσα Βεζένκοφ (12 πόντοι, 5 ρριμπάουντ) και Ουίλι Ριντ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Με τους Κόνιαρη, Πάντερ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Κεμζούρα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από δύο πόντους μέχρι το τέταρτο λεπτό σε ένα πραγματικά αποκαρδιωτικό ξεκίνημα στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε 2/6 σουτ, καμία ασίστ και πέντε λάθη στο 6' (6-4) όταν το ματς διακόπηκε για πρώτη φορά, πριν δεχθεί τρίποντα από τους Καμπάτσο - Ντεκ για το 12-4 στο έβδομο λεπτό και βρεθεί από πολύ νωρίς σε μια άβολη κατάσταση. Το 21-10 της περιόδου ήταν πέρα για πέρα δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, με τους Πειραιώτες να έχουν πέντε λάθη, καμία ασίστ, 0/2 τρίποντα και μόλις δύο κερδισμένα φάουλ.
Η εικόνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι προβληματική στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Ρεάλ πήγε στο +16 (34-18 στο 14') χωρίς να κάνει κάτι... φαντασμαγορικό, κράτησε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και όλα αυτά στο ρελαντί με τον Λάσο να φωνάζει στους παίκτες του στα timeout, αλλά τον Κεμζούρα να μη βρίσκει στη δική του πλευρά κάποιον να τραβήξει τους Πειραιώτες στο σκοράρισμα με συνέπεια. Ακόμη κι έτσι, πάντως, το 20-20 του δεκαλέπτου οδήγησε στο 41-30 του ημιχρόνου, σκορ που ήταν αρκετά... ευχάριστο για τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ περισσότερο πείσμα στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 πήγαν στο 52-34, χάρη σε δύο γκολ-φάουλ του Κοζέρ που εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού. Ο Ρότσεστι προσπάθησε με σκορ και δημιουργία να βάλει προβλήματα στους γηπεδούχους, μείωσε στους 16 (62-46), μέχρι εκεί όμως. Με το σκορ στο 68-48 ο Ριντ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ταβάρες, η Ρεάλ πήρε έτσι τέσσερις πόντους από τον σέντερ της για το 72-48 της τρίτης περιόδου και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά το ματς  με τους Πειραιώτες να μη μπορούν να σταματήσουν τον Κοζέρ και να σκέφτονται από πολύ νωρίς το επόμενο ματς με τη Χίμκι στο ΣΕΦ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάτσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοφ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)