5

30 Απρ 2018

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ιστορικό τρεμπλ ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Άρη

Η ονειρική χρονιά για τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Δευτέρας.
Πιο συγκεκριμένα οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στον Άρη και με την τρίτη τους νίκη στη σειρά των τελικών με 3-0 σετ πανηγύρισαν την κατάκτηση του έκτου διαδοχικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβις με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στην ολοκλήρωση της επίτευξης του τριπλ κράουν και έγιναν η πρώτη ομάδα στο ελληνικό βόλεϊ που τα καταφέρνει.
Επιπρόσθετα ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη σεζόν αήττητος στις εγχώριες διοργανώσεις και για τρίτη διαδοχική χρονιά δεν έχασε κανένα ματς στη σειρά των τελικών. Μάλιστα, οι "ερυθρόλευκες" έφτασαν στα έξι νταμπλ ξεπερνώντας τον Παναθηναϊκό που μέχρι τώρα είχε κάνει πέντε.
Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Νιεμέρ με 15 πόντους και τρεις άσους. Σπουδαία εμφάνιση και από την Τζίνα Λαμπρούση με 13 πόντους και 7 μπλοκ. Για τον Άρη στον τρίτο τελικό ξεχώρισε σε Σιμόν με 10 πόντους που ήταν και η μοναδική διψήφια για την ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη.
Ο αγώνας:
Μετά τα καλή σερβίς της Πολ ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει σερί στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχες με την Γερμανίδα ακραία στο σερβίς 10-1 μετά από μπλοκ της Χριστοδούλου. Η διαφορά διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ που εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχες έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-11 με πρώτο χρόνο της Κωνσταντινίδου.
Ο Άρης κατάφερε να φανεί πιο ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-4 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση της Χίπε ενώ με μπλοκ της Χουντιμά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν σε 10-8. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε στο 17-11 με άσο της Πολ για να φτάσει στο 25-15 του δεύτερου σετ με δύο σερί άσους της Νιεμέρ.
Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 μετά από χαμένη επίθεση της Σιμόν. Μία χαμένη επίθεση της Χίπε και ένα καλό χτύπημα της Αλεξάκου επέτρεψαν στον Άρη να ισοφαρίσει σε 4-4 προτού ο Ολυμπιακό προσπεράσει και πάλι με 6-4 μετά από χαμένη επίθεση της Ελληνίδας κεντρικής. Ο Άρης ισοφάρισε ξανά σε 8-8 ενώ προσπέρασε για το 9-8 μετά από χαμένη επίθεση της Πολ.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετούς πόντους ώσπου ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πάλι με 14-10 μετά από επίθεση της Λαμπρούση. Με πλασέ της Χριστοδούλου η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 16-11 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μετά τη δεύτερη αναγκαστική διακοπή ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε στο πρώτο ιστορικό τρεμπλ για το βόλεϊ γυναικών μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου και του Τσάλεντζ Καπ.
Τα σετ: 25-11, 25-15, 25-15.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Κωνσταντινίδου 9 (4/4 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 13 (5/8 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Νιέμερ 15 (11/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Πολ 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 58% υπ.), Χίπε 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 57% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Γιώτα 1 (1/1 επ.), Μιλιντίγιεβιτς, Παπαδοπούλου, Βλαχάκη
ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 5 (5/22 επ., 64% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 1 (μπλοκ), Πήττα, Σιμόν 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουντιμά 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ.) / Χίτζιου (λ, 27% υπ.), Πετρινόλη (λ, 33% υπ.), Γουγούση, Καθάριου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ζωΐδου, Μπάκα