5

7 Ιουν 2018

Τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και ξαναπήρε το πλεονέκτημα...

Ο Παναθηναϊκός άλωσε στον δεύτερο τελικό της Basket League την έδρα του Ολυμπιακού και με το 71-66 ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Τρίτο ματς την Κυριακή (10/6, 19:00) στο ΟΑΚΑ.
Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το ΣΕΦ αναγκάζοντας σε black out διαρκείας
τους ερυθρόλευκους στο δεύτερο ημίχρονο.
Οι πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το +13 (52-65) και παρά την αντίδραση που έβγαλε ο Ολυμπιακός παλεύοντας μέχρι τέλους κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη-θησαυρό στα χέρια τους.
Οι Καλάθης και Τζέιμς ήταν οι παίκτες που «κουβάλησαν» τον ΠΑΟ, ο Γκιστ ήταν σαφώς καλύτερος από το πρώτο ματς και ο Σίνγκλετον μίλησε την κρίσιμη στιγμή.
Οι γηπεδούχοι είδαν τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τα δίνει όλα, αλλά δεν είχαν τον πλουραλισμό του πρώτου ματς και έτσι ηττήθηκαν.
Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν... απόλαυση. Ο Ολυμπιακός ήταν «άχαστος» στα πρώτα 4' για το γρήγορο 15-11, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ.
Η είσοδος του Όγκαστ βοήθησε τον Παναθηναϊκό που βρήκε ρυθμό και μακρινά σουτ (3/4 3π.) για σερί 0-10 και +6 (15-21).
Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στην πράσινη άμυνα με προσπάθειες του Παπανικολάου (23-23), αλλά ο Τζέιμς σκόραρε με τη λήξη για το 25-27 της πρώτης περιόδου.
Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν καθοριστικός παράγοντας του αγώνα σε εκείνο το σημείο με 9 πόντους και 4/4 σουτ.
Με νέο τρίποντο του πρώην ερυθρόλευκου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ των Ουίλτζερ και Παπαπέτρου για το +3 (35-32) στο 13'.
Με τον φρενήρη ρυθμό να συνεχίζεται, αλλά την αστοχία να δίνει τη θέση της στην τρομερή ευστοχία των προηγούμενων λεπτών ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (41-37 στο 17').
Ο Καλάθης έβαλε ένα ακόμη τρίποντο, αλλά ο Ρίβερς έχασε συνεχόμενες επιθέσεις για λογαριασμό της ομάδας του και έτσι διαμορφώθηκε το 43-40 του ημιχρόνου.
Αξιοσημείωτο πως οι γηπεδούχοι είχαν 59% (16/27) εντός πεδιάς, ενώ πολύ καλό ήταν και το ποσοστό των φιλοξενούμενων (16/32, 50%).
Άλλο ματς είχαμε με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι δυο ομάδες αδυνατούσαν να βρουν σκορ με τον Ολυμπιακό ειδικά να μένει άποντος για περισσότερο από 5' με 0/7 εντός πεδιάς.
Ένα τυχερό σουτ του Ρίβερς και μια προσπάθεια του Καλάθη έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό. Ο Γκιστ κάρφωσε για το 43-47, πριν οι γηπεδούχοι βρουν τους πρώτους τους πόντους με τον Σπανούλη.
Ο Παπαπέτρου σημείωσε τρίποντο για το προσπέρασμα (50-49, στο 28'), αλλά ο Τζέιμς απάντησε άμεσα με γκολ-φάουλ και δυο ακόμη καλάθια για το 50-56.
Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με πράσινο +6 και τους Πειραιώτες να μένουν στους 7 πόντους.
Ο Αμερικανός ξεκίνησε με καλάθι και την τέταρτη περίοδο, ενώ ο Γκιστ έκανε follow για την πρώτη διψήφια διαφορά (50-60). Στις βολές του Παπαπέτρου, ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο και βολές για το 52-65.
Το επιθετικό black out του Ολυμπιακού συνεχιζόταν μέχρι το τρίποντο του Μπράουν για το 55-65. Ο Παπαπέτρου «έβγαλε» σερί άμυνες και ο Πρίντεζης είχε έξι σερί πόντους μειώνοντας σε 61-67, στο 37'.
Ο Τζέιμς ξεκόλλησε την ομάδα του με δυο βολές και ακολούθησε 1/2 του Πριντ για το 62-69.
Παπανικολάου και Σπανούλης έχασαν καθοριστικές επιθέσεις για τους γηπεδούχους, πριν ο «Kill Bill» σκοράρει με λέι απ για το 64-69.
Το ματς είχε γίνει πια θρίλερ. Ο Τζέιμς υπέπεσε σε λάθος, αλλά ο Παπαπέτρου εκμεταλλεύτηκε μία από τις δύο βολές για το -4 (65-69, 1:27 πριν το τέλος).
Η άμυνα του Ολυμπιακού σταμάτησε τον Καλάθη, αλλά ο Μπράουν μιμήθηκε τον Παπαπέτρου για το 66-69.
Ο Τζέιμς δεν βρήκε στόχο, αλλά στη διεκδίκηση του καθοριστικού ριμπάουντ ο Σίνγκλετον πήρε φάουλ από τον Παπαπέτρου. Μία εύστοχη είχε και ο Αμερικανός για το 66-70, 20" πριν το τέλος.
Ο Σπανούλης αστόχησε σε λέι απ και κάπου εκεί μπήκαν οι τίτλοι τέλους του αγώνα με τους πράσινους να φτάνουν στο break με τελικό σκορ 66-71 χάρις σε μια βολή του Λοτζέσκι
Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 9 (2/7 σουτ), Παπανικολάου 6 (2/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛίν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Ουίλτζερ 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (2/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 17 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/33 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 16/25 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 12 λάθη.
Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/41 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη.