5

6 Δεκ 2018

Euroleague, Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 83-75: Ξέχασε να βγει στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός πυροβολούσε για 20 λεπτά στο Κάουνας (ξεκίνησε με 6/6 τρίποντα) και έχοντας μηδέν (0) λάθη προηγήθηκε με 40-48, αλλά στο Β' ημίχρονο εμφανίστηκε άλλη ομάδα (έκανε 15 λάθη) και με επιμέρους σκορ 43-27 οι Λιθουανοί πήραν μια σπουδαία νίκη
Ενας αγώνας μπάσκετ λήγει στα 40 λεπτά κι έτσι ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια την εκπληκτική του απόδοση στο πρώτο ημίχρονο (40-48)
και ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 83-75. Οι Πειραιώτες υπέπεσαν σε 15 λάθη σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, είχαν τραγικές επιλογές στην επίθεση και έτσι έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το Κάουνας
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς ενδιαφέρον στα αμυντικά τους καθήκοντα. Ο Πρίντεζης με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα από τη μία, τα εύκολα καλάθια από Καβαλιάουσκας και Ντέιβις μέσα από τη ρακέτα από την άλλη πρωταγωνίστησαν στο 16-18 (6'). Παπανικολάου, Τίμα και Σπανούλης συνέχισαν με τη σειρά τους να βλέπουν το καλάθι σα βαρέλι και με νέα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 έγινε το 18-29 (10').

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε. Ο ΛεΝτέι ήταν αυτός που σκόραρε με κάθε τρόπο, ωστόσο ο Ουάιτ βρήκε ρυθμό και έτσι η διαφορά παρέμενε γύρω από τους 10 πόντους (25-36, 14'). Η επιστροφή του Καβαλιάουσκας στο παρκέ και η παρουσία του Γκριγκόνις στην εξίσωση του σκορ βοήθησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν σε 40-42 (19') όμως και πάλι τα τρίποντα πρόσφεραν λύση (40-48).
Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο άνηκε κατά κράτος στους Λιθουανούς οι οποίο εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές των αντιπάλων τους, μείωσαν με τρίποντο του Μιλάκνις σε 46-48 (24'). Η πίεση των παικτών της Ζαλγκίρις ανέβαινε διαρκώς κι έτσι οι παίκτες του Μπλατ υπέπεσαν σε 8 λάθη. Δύο εξ αυτών (από Μάντζαρη και Στρέλνιεκς) μάλιστα τους έδωσαν το προβάδισμα με 60-59.
Η απόδοση των «ερυθρόλευκων» κατρακυλούσε με πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα των Ουλάνοβας και Μιλάκνις βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο +9 (68-59, 33'). Στη συνέχεια δεν κατάφεραν οι Πειραιώτες να αντιδράσουν κι έτσι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου είχε 13 πόντους και 12 λάθη εκ των οποίων ελάχιστα δεν πρόσφεραν καλάθι στη Ζαλγκίρις.
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάριους Γκριγκόνις σε 27:15 είχε 19 πόντους (5/6δ., 3/4τρ.,), μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε πολύ κακό βράδυ ο Ουίλιαμς Γκος (9π. με 4/11 σουτ, 3 ασίστ, ένα λάθος σε 21:44) και o Μάντζαρης στα 6:44 που έπαιξε.
ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αντάνας Καβαλιάουσκας σε 15:08 είχε 12 πόντους (4/6δ., 4/4β.), και 2 ριμπάουντ.
ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Από το 29' μέχρι το 33΄η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 10-0 με συνεχόμενα λάθη από τα χέρια των παικτών του Ολυμπιακού, το σκορ έγινε 68-59 και δεν ξανακοίταξε πίσω. Όταν μάλιστα ο Ουίλιαμς Γκος μείωσε με τρίποντο σε 64-70, τον μιμήθηκε στην επόμενη φάση ο Ουόλτερς (64-73).
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις την άμυνα της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός τη συνολική του εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το coast to coast (με eurostep) κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοφ