5

Translate

2 Μαρ 2019

Κατήφορος…

Ο Ολυμπιακός, με κακό μπάσκετ, ήταν ανταγωνιστικός για 27΄λεπτά απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, κάτι που μαρτυρά και το 63-63, τρία λεπτά πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Δεν ήταν καλός, δεν παρουσίασε κάτι καινούριο, αλλά πάλευε. Μετά το 63-63 ήρθε ο κατήφορος.
Φαίνεται άλλωστε και από την τελική διαφορά. Ήττα με 97-81 στο 12-12 και μπλεξίματα ακόμα και για την πρόκριση, καθώς στο 12-12 είναι και η Μπασκόνια και η Μπάγερν και φυσικά από πάνω του η Μιλάνο που την έχει στην Ιταλία. Μία νίκη διαφορά με Μακάμπι και Παναθηναϊκό.
«ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να περιορίσει όσο έπρεπε την ΤΣΣΚΑ, ενώ στο 2ο μέρος δεν «διάβαζε» καν σωστά τα συστήματα των Ρώσων. Στο 27΄το σκορ ήταν 63-63 και από κει και πέρα… ήρθε η κατηφόρα.
MVP: Ο Σέρχι Ροντρίγκες
ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Χίγκινς, Ντε Κολό, Κλάινμπερν, Χάινς
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 61% δίποντα η ΤΣΣΚΑ και 15 επιθετικά (18 πόντους από δεύτερη ευκαιρία).
ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Ολυμπιακός
ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς από την πλευρά του Ολυμπιακού, ο Ντιμίτρι Κουλάγκιν για την ΤΣΣΚΑ.
Η ανάλυση του αγώνα…
Ο Ολυμπιακός- που ξεκίνησε με τους Σπανούλη, Τουπάν, Παπανικολάου, Λεντέι και Μιλουτίνοφ- βρέθηκε με ένα γρήγορο σερί της ΤΣΣΚΑ πίσω στο σκορ με 4-9 και 7-11, με τους Ρώσους να κτυπάνε αρκετά μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού και να σημαδεύουν στις αλλαγές τον Σπανούλη. έβγαλε άμεση αντίδραση ο Ολυμπιακός, με τον Σπανούλη να σκοράρει από μακριά, αλλά και να δημιουργεί ωραία για τους Τουπάν και Λεντέι για το 13-11, ωστόσο στην άμυνα, ο Ροντρίγκες πέτυχε μπροστά του δύο τρίποντα για το 13-17. Ο Λεντέι συνέχισε τη καλή δουλειά (8 πόντους) και ο Ουέμπερ πηγαίνοντας μέχρι μέσα έκανε το 17-17. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να κτυπάει με κοψίματα μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού, αλλά Μπόγρης και Πρίντεζης έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 23-21.
Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 3-8, με τον Κλάινμπερν να βγαίνει μπροστά για τους Ρώσους και τον Λεντέι για τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να σκοράρει. Ο Τουπάν πέρασε στο παρκέ για το μαρκάρισμα του Ντε Κολό, με τον Γάλλο να κάνει ζημιά με το inside game του και να δίνει προβάδισμα στη ΤΣΣΚΑ με 31-35 (10 πόντους). Ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο (τα 2 από τα 3 του Ολυμπιακού, αλλά… Ντε Κολό και Χάινς με κάρφωμα (11/21 δίποντα η ΤΣΣΚΑ) έκαναν το 36-40. Βεζένκοφ και Ουέμπερ μείωσαν στο καλάθι και ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε στη συνέχεια το 45-46. Ο Μάτζαρης με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 50-48 αλλά ο Χίγκινς στη λήξη του πρώτου μέρους έκανε το 50-51 (27-30 επιμέρους).
Στο 8.41 του 3ου δεκαλέπτου ο Σπανούλης χρεώθηκε με 4ο φάουλ, η ΤΣΣΚΑ με τους Χάντερ να μαζεύει τα πάντα από κάτω και τον Χίγκινς με τρίποντο προηγήθηκε με 54-58 και στο 6.47 χρεώθηκε με το 4ο φάουλ και ο Ουέμπερ. Λεντέι και Πρίντεζης με τρίποντο (μετά από 11 αγώνες) έκαναν το 60-58, η ΤΣΣΚΑ «απάντησε» άμεσα με τους Ροντρίγκες (τρίποντο) και Χίγκινς και ο Μιλουτίνοφ έκανε στη συνέχεια το 63-63. Από εκείνο το σημείο όμως υπήρξε πρόβλημα. Ο Χάινς έκανε ζημιά, είτε από επιθετικά ριμπάουντ (9 οι Ρώσοι και 10 πόντους από αυτά) είτε από δημιουργία συμπαικτών του και μαζί με τον Ροντρίγκες ανέβασαν σε 63-70 το σκορ με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει με 64-72 (14-21 επιμέρους).
Όπως τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε το 4ο. Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με ένα 2-6 επιμέρους για το 66-78, με τον Ολυμπιακός εμφανώς να μην μπορεί να ακολουθήσει αλλά και να μην διαβάζει καν τα plays των Ρώσων (70-82). Ο Ολυμπιακός δεν εκδήλωνε καν επιθέσεις και ο Κλάινμπερν μπροστά με 5 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 20 (70-90). Μόλις με 2 λεπτά για τη λήξη κατάφερε και σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων στην 4η περίοδο (75-95) και εν τέλει το τελικό σκορ ήταν… 81-97.
Τα Δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97.