5

29 Ιουν 2019

Copa America: Προκρίθηκε η Αργεντινή! Σούπερ ντέρμπι στα ημιτελικά με Βραζιλία – video

Παρότι μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα, η Εθνική Αργεντινής δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της ούτε κόντρα στην Βενεζουέλα, αλλά πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa America.
Ο Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ για την «αλμπισελέστε» με τακουνάκι μετά από σουτ του Αγουέρο, με τον ίδιο παίκτη να έχει και δοκάρι στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι Βενεζουελάνοι ανέβασαν την απόδοσή τους όμως στη συνέχεια και θα μπορούσαν να έχουν ισοφαρίσει το ματς με τον Ερνάντες να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αρμάνι, αλλά να νικιέται από τον Αργεντινό τερματοφύλακα στο 71′.
Αμέσως μετά ο Λο Σένσο εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμη καλό σουτ του Αγουέρο και την ασταθή απόκρουση του Φαρίνια, για να γράψει το τελικό 2-0 και να στείλει την Αργεντινή στα ημιτελικά του Copa America κόντρα στη Βραζιλία.