5

7 Νοε 2019

Νέα βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό, 83-67 η Εφές

Ο Ολυμπιακός γνώρισε νέα βαριά ήττα στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με σκορ 83-67 από την Εφές στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και αναγκάστηκαν στην πέμπτη τους ήττα.
Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (10π., 13π.) πέρασε δύσκολο βράδυ, δίνοντας σκληρές «μάχες» στη ρακέτα, ο Μπράντον Πολ ευστόχησε σε 4/8 τρίποντα και πέτυχε συνολικά 15 πόντους,
ενώ 14 πρόσθεσε ο Γιώργος Πρίντεζης. Όμως ο Κέβιν Πάντερ είχε 1/6 τρίποντα, ο Σπανούλης 0/4! Τα 16 λάθη, εκ των οποίων τα 11 στο πρώτο μέρος υποχρέωσαν την ομάδα του Πειραιά σε μία 5η ήττα και δεύτερη διαδοχική από την μεγάλη νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης και φιναλίστ πέρυσι πανηγύρισε την 5η νίκη της.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με καλές άμυνες γεγονός που του επέτρεψε να προηγηθεί με πέντε πόντους (7-2). Στη συνέχεια ο Σπανούλης πρωταγωνίστησε στην επίθεση με συμπαραστάτη τον Πρίντεζη, όμως στην άμυνα ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημαδεύτηκε από τον Μίτσιτς, ο οποίος μείωσε σε 10-9. Η Εφές προηγήθηκε με τρίποντο του Πίτερς (12-13), όμως Πρίντεζης και Σπανούλης συνέχισαν να σκοράρουν. Με τρίποντο του Σίνγκλετον οι Τούρκοι έφτασαν στο 20-21, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο και φάουλ του Ρότσεστι (24-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πάτησε… γκάζι, ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό του σε επίθεση και άμυνα και μοιραία κατέρρευσε. Συνολικό οι Πειραιώτες πέτυχαν μόλις 11 πόντους, δέχθηκαν 30 με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο -18 (35-53). Ριντ, Πάντερ, Κόνιαρης, Πολ και Μιλουτίνοφ σκόραραν όμως οι Τούρκοι με τους Μίτσιτς, Λάρκιν και Ντάνστον να ξεχωρίζουν έβαλαν τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε διάθεση να διεκδικήσει το παιχνίδι στην 3η περίοδο, αλλά τα τρίποντα των Λάρκιν και Μπομπουά συντηρούσαν τη διψήφια διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως μείωσαν, 49-61 και 53-64, όταν ο Πάντερ ανέλαβε... προσωπικά το σκοράρισμα. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ για το τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου δίπλα στον Πάντερ και η ομάδα του Πειραιά πέτυχε 5 πόντους! Συγκεκριμένα, ο Ουίλι Ριντ σημείωσε γκολ φάουλ για το 55-67 για να βγάλει ασίστ ο Σπανούλης στον Μπράντον Πολ έξω από τη γραμμή του τριπόντου στην κορυφή της ρακέτας, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει buzzer beater, 58-67 (30ο λεπτό).

Με τρίποντο του Πολ ξεκίνησε η 4η περίοδος και ο Ολυμπιακός είχε πλησιάσει στο -6, 61-67. Λάρκιν και Μίτσιτς φρόντισαν για το +10, 61-71, και 63-73 με 7 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Σε εκείνο το σημείο κι ενώ ο ένας παίκτης της Εφές μετά τον άλλον, έβρισκαν σίδερο έξω από τα 6.75, ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Δεν τέλειωσε τις φάσεις που δημιούργησε, έκανε παιδαριώδη λάθη, με τον Μίτσιτς να ευστοχεί σε ένα τρελό τρίποντο από τα οκτώ μέτρα, 63-76... σαν σε προπόνηση! Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει και όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε σκορ 67-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-51, 58-67, 67-83.

Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 8 (1), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3.

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 24 (3), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (5), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2.