5

Translate

20 Νοε 2017

Νίκησε Κολοσσό και απουσίες

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε τις απουσίες του και πήρε τη νίκη από τον Κολοσσό στη Ρόδο με το τελικό 54-72, φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες στην stoiximan.gr Basket League. Τζόουνς και Σταμάτης σημείωσαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα για τους γηπεδούχους, ενώ Στρέλνιεκς και Τόμπσον σημείωσαν από 16 για τους φιλοξενούμενους.

Από το πρώτο λεπτό πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός με ένα τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς και συνέχισε προπορευόμενος με τον Δημήτρη Σταμάτη να είναι η μόνη απειλή επιθετικά φτάνοντας μάλιστα τους 12 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απουσίες έτσι κι αλλιώς και γρήγορα είδαν και τον ΜακΛιν να χρεώνεται με δύο φάουλ (8-13, 4’23’’).
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εμπιστεύθηκε τον Γιώργο Μπόγρη που έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο ίδιος μάλιστα με γκολ φάουλ ήταν που οδήγησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (22-32, 16’). Την απόσταση αυτή διατήρησαν οι δύο ομάδες και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Κολοσσό Ρόδου όμως να απειλεί σταθερά. Ο Σταμάτης βρήκε στήριγμα και στον Τζόουνς για να μειώσει (39-45, 24’) και ακόμη περισσότερο λίγο αργότερα (45-48 στο 26’45’’, 47-50 στο 28’). Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τα λάθη έφτασαν ως το +13 (54-67, 35’20’’) με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει με πέντε φάουλ τον Σταμάτη. Τα τρίποντα είχαν αρχίσει ήδη να μπαίνουν το ένα μετά το άλλο με τον Τόμπσον να οδηγεί στο +18 (54-72, 39′).
Οι απουσίες: Ο Ολυμπιακός ήταν δεδομένο πως θα είχε να αντιμετωπίσει την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, αλλά και αυτή του Δημήτρη Αγραβάνη. Τελευταία στιγμή προέκυψε θέμα και με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση με… πολιτικά από την άκρη του πάγκου, εξαιτίας μιας τενοντίτιδας.
Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72
Ολυμπιακός: Μακλίν 1, Στρέλνιεκς 16 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου (αποβλήθηκε), Μάντζαρης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 5, Τόμπσον 16.
Κολοσσός: Γκρίφιν 6, Χάρις, Τζόουνς 16 (8 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Προστράν 2, Γεωργαλλής, Μπίλλης, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 2.