5

15 Δεκ 2018

Με επίδειξη δύναμης πέρασε από την Πυλαία ο Ολυμπιακός, 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ

Με φόρα από την πρόκριση στον τελικό Λιγκ Καπ, ο Ολυμπιακός πέρασε «αέρα» και από την Πυλαία, επικρατώντας άνετα του ΠΑΟΚ και πήρε τον «τίτλο» του πρωταθλητή χειμώνα.
Η ομάδα του Μουνιόθ διέλυσε με 3-0 σετ τον Δικέφαλο, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες, διεύρυνε το νικηφόρο σερί σε 39 ματς

και αναδείχτηκε αήττητος πρωταθλητής χειμώνα της Volleyleague ανδρών, ξεφεύγοντας, μάλιστα στο +7 (με ματς περισσότερο) από τους Θεσσαλονικείς.
Κορυφαίος και σε αυτό το ματς ήταν ο Σμιτ με 15 πόντους και ακολούθησε ο Μπέμε με 10, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Πετρέας. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, πληγώθηκε από τα λάθη του, με τον Τζούριτς να διασώζεται επιθετικά με 17 πόντους.
Με δύο σερί λάθη από Τζούριτς και Όκολιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-9 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει λάθη, ιδιαίτερα στην υποδοχή του δίνοντας την ευκαιρία στους Πειραιώτες να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν από το ξεκίνημα. Με επίθεση του Τζούριτς ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 10-12 αλλά τα καλά σερβίς του Κουμεντάκη έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό σε πλεονεκτική θέση για το 11-16 με πέρασμα του Τερβαπόρτι. Μετά το 12-19 και το μπλοκ του Μπέμε ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις ανεβάζοντας την απόδοσή του στο φιλέ. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (20-21) αλλά ο Ολυμπιακός τελειώνοντας τις φάσεις κυρίως με τον Σμιτ πήρε το πρώτο σετ με 22-25 μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα.
Στο ξεκίνημα του δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο δύο σερί πόντοι του Τζούριτς έδωσαν την ευκαιρία στο ΠΑΟΚ να προσπεράσει με δύο πόντους (9-7) για πρώτη φορά με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει αμέσως με άσο του Μπέμε και να προσπεράσει με 9-10 με μπλοκ του Πετρέα.
Με λάθος του Τακουρίδη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-12 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ισοφαρίζει σε 13-13 με άσο του Γκόρτσανιουκ και να προσπερνάει με 14-13 με μπλοκ άουτ του Σαφράνοβιτς. Από εκείνο το σημείο έγινε της... ισοπαλίας (14-14, 15-15, 16-16, 17-17) με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με δύο για το 19-17 μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όμως και πάλι αμέσως (19-19) μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-23 με τον Ζουπάνη και δύο σερί λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, του έδωσαν το σετ με 22-25 και 0-2 σετ.
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα τάρταρα ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 3-9 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μην μπορεί να ακολουθήσει. Οι Πειραιώτες κατέκτησαν το σετ με 15-25 μετά από χαμένο σερβίς του Τακουρίδη.
Τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25