5

13 Ιαν 2019

Με την... ψυχή στο στόμα πέρασε ο Ολυμπιακός από την Πάτρα

Αν και στο 37’ ήταν μπροστά στο σκορ με 14 πόντους, ο Ολυμπιακός τα… χρειάστηκε απέναντι στον Προμηθέα, τον οποίο νίκησε 80-77 μέσα στην Πάτρα για το 12-1!
Μπορεί ο Ολυμπιακός να μπήκε με 4-0 στο παιχνίδι, όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας πάτησε το… γκάζι και με «όπλο» τα τρίποντα έτρεξε ένα σερί 13-0 (13-4),
αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ νωθροί σε άμυνα και επίθεση. Η απάντηση του Μπλατ ήταν η είσοδος του Σπανούλη στο παρκέ στα μισά, με τους Πειραιώτες να μειώνουν (15-11), αλλά προσωρινά, καθώς ο Έλις έκανε… πάρτι στη ρακέτα και έτσι οι Πατρινοί πήγαν στο +8 (19-11). Στα τελευταία λεπτά, ο ΛεΝτέι προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τσαϊρέλης είχε τις απαντήσεις για την ομάδα του Γιατρά και έτσι εκείνη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (23-17).
Ο Τσαϊρέλης έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα του Ολυμπιακού και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει ακόμη και με +12 (29-17). Ωστόσο, η αντίδραση των παικτών του Μπλατ ήρθε άμεσα, καθώς μέσα από την εξαιρετική άμυνα, έκαναν κλεψίματα, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο έτρεξαν ένα σερί 13-0 με Γουίλιαμς-Γκος και Μπόγρη, για να περάσουν μπροστά (29-30), στο 15’. Ο Κασελάκης με τρίποντο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα τους Πατρινούς (32-30), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν τον έλεγχο, όπου με οργανωτή τον Σπανούλη και τους Τουπάν, ΛεΝτέι ορεξάτους, πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (35-41).
Με τις καλές άμυνες του Βεζένκοβ και τον «ζεστό» Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (37-48), στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με τους Κατσίβελη και Έλις, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (45-48), στα μισά. Ο Μπόγρης πήρε ξανά τους «ερυθρόλευκους» στις πλάτες του και βοηθώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ τους έστειλε στο +10 (45-55), στο 27’. Όμως, οι παίκτες του Μπλατ χαλάρωσαν, με τους Πατρινούς να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και με μπροστάρη τον Έλις να κάνουν ένα 7-0 (52-55), μέχρι το 29’. Στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και ένα καλάθι του Μπόγρη έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (52-57).
Με σφιχτή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά στο +10 (52-62), με τον Κασελάκη να απαντά και να μειώνει στο μισό τη διαφορά (56-62) για τον Προμηθέα. Αυτή τη φορά, όμως, οι Πειραιώτες δεν έχασαν τον έλεγχο και με τον ΛεΝτέι να είναι ορεξάτος έφτασαν στο +14 (59-73), στο 35’, με τη διαφορά αυτή να διατηρείται (63-77), μέχρι το 37’. Εκεί, ο Ολυμπιακός άρχισε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ειδικά ο Γουίλιαμς-Γκος που έχανε συνεχώς την μπάλα, με τους Πατρινούς να επιστρέφουν χάρη στους Κασελάκη και Λίποβι και να μειώνουν στο καλάθι (75-77), στα 30’’ πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι έστειλαν στις βολές τον Σπανούλη, ο οποίος με 2/2 έκανε το 75-79, στα 16’’. Ο Μέιερ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Παπανικολάου να είχε 1/2 και τον Χολ να κάνει το 77-80, που ήταν και το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57,77-80