5

15 Μαρ 2019

«Έπεσε» στο Μιλάνο, «ζωντανός» για 6η θέση!

Δεν το πήγε άσχημα ως προς το πλάνο ο Ολυμπιακό στην Ιταλία, αλλά όπως και να το κάνεις η ήττα είναι... ήττα. Έχασε από την Αρμάνι Μιλάνο με 66-57 και πλέον βρίσκεται στο 13-13 μετά από 26 αγωνιστικές τη στιγμή που η Μιλάνο πήγε στο 14-12 και
τον έχει στην ισοβαθμία αφού έχει κάνει το 2/2. Το καλό της υπόθεσης (γιατί ήταν γνωστό δεν προέκυψε τώρα) είναι πως η Μιλάνο έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα (Ρεάλ, Φενέρ, Εφές και Παναθηναϊκό) και ο Ολυμπιακός έχει στις τελευταίες αγωνιστικές αρκετά πιο εύκολο (Μπάγερν, Γκραν Κανάρια, Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα).
Στα του ματς, ο Ολυμπιακός κατάφερε και έριξε τρομερά τη Μιλάνο από την παραγωγικότητά της, είναι η 2η καλύτερη επίθεση της Ευρωλίγκας και από τους 87 την πήγε στους 66, αλλά σε κρίσιμα σημεία δεν είχε αυτός λύσεις μπροστά (πολύ άσχημα ποσοστά), έκανε μοιραία λάθη και τραυματίστηκε ο Σπανούλης στα μέσα της 2ης περιόδου.
ΚΛΕΙΔΙ: Με 3 λεπτά να απομένουν και ο Ολυμπιακός να έχει πάρει το μομέντουμ έχοντας μειώσει από τους 16 πόντους, τραγικό λάθος και... δώρο αιφνιδιασμός στη Μιλάνο. Έπαιξε ρόλο ο τραυματισμός του Σπανούλης ενώ παρά την καλή άμυνα (την κατέβασε στους 66 πόντους από τους 87) με ξεσπάσματα η Μιλάνο έφευγε μπροστά. Μείωνε ο Ολυμπιακός αλλά δεν μπορούσε για το κάτι παραπάνω.
MVP: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ
ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Γκος και Βεζένκοφ
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 23 πόντους δέχθηκε στο 1ο μέρος και 26 στο 3ο δεκάλεπτο. 12% τρίποντο και 45% δίποντο ο Ολυμπιακός.
ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Παπανικολάου και Μάντζαρης
Η ανάλυση του αγώνα...
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καθόλου καλά στο Mediolanum Forum, με την Αρμάνι Μιλάνο να ξεκινάει με 8-2, παίζοντας στο «ένας με έναν» κυρίως και με τα μαρκαρίσματα να μην αποδίδουν και μπροστά να έχουν 1/6. Νάναλι και Τζέιμς (με τρίποντο) ανέβασαν σε 13-2, την ώρα που Πρίντεζης και Γκος είχαν 0/3 έκαστος και ο Μπλατ πριν καν συμπληρωθούν 5 λεπτά είχε αφήσει στο παρκέ μόνο τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ. Η είσοδος του Σπανούλη έδωσε άλλη πνοή στον Ολυμπιακό. Πήγε με πρόσωπο στο καλάθι, οργάνωσε καλύτερα την ομάδα, η οποία με την πρώτη ευκαιρία κοίταξε να τρέξει, ενώ βοήθησε πολύ και ο Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-8 για να μειώσουν σε 15-10, αλλά το τρίποντο δεν πήγαινε (0/4). Έπαιξε ζώνη στην άμυνα, τα πήγε κάπως καλά, αλλά την πλήρωσε γιατί έχανε το ριμπάουντ. Του πήραν 3 οι Ιταλοί και το 10 δεκάλεπτο έκλεισε με 19-10.
Ο Μπλατ ξεκίνησε με τον Σπανούλη και ημίψηλο σχήμα στο 2ο δεκάλεπτο. Δεν πήγε άσχημα. Ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 2-9 επιμέρους, ανοίγοντας σκορ από το τρίποντο με τον Παπανικολάου και κτυπώντας στη ρακέτα τους Μιλανέζους με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ για το 21-19. Στο 5.40 όμως ο Σπανούλης έπαθε διάστρεμμα, γύρισε το δεξί του πόδι και πήγε απευθείας στον πάγκο. Ο Νάναλι βρήκε σουτ, το ίδιο και ο Ουέμπερ για το 23-21, αλλά αμφότεροι ήταν άστοχοι. Η Μιλάνο είχε 1/10 τρίποντα και 9/19 δίποντα και ο Ολυμπιακός 1/9 τρίποντα. Είχε όμως και 10 επιθετικά, αλλά η αποτελεσματικότητά του δεν ήταν ως έπρεπε (6 πόντους από 2η ευκαιρία). Ο Παπανικολάου τελικά ισοφάρισε, ο Ολυμπιακός είχε κρατήσει τη Μιλάνο στους 4 πόντους (4-13 επιμέρους) και το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-23.
Η Μιλάνο ξεκίνησε στο 3ο δεκάλεπτο όπως και στο 1ο. Μπήκε με ένα 11-2 επιμέρους στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να κάνει 2 μαζεμένα λάθη και να τους δίνει τρανζίσιον, αλλά και να χάνει και ριμπάουντ. Η Μιλάνο ανέβασε σε 34-25, ο Ολυμπιακός έκανε και 7ο λάθος (4ο στο 3ο δεκάλεπτο) και μετά από σχεδόν 5 λεπτά ο Βεζένκοφ με σουτ από το χαμηλό ποστ και ο Γκος με 5 σερί πόντους (μετά από 0/6 σουτ) μείωσαν σε 36-32. Ο Μιλουτίνοφ απάντησε με γκολ φάουλ στο κάρφωμα του Ταρζέφσκι για το 38-35, αλλά ο ίδιος και ο Τζέιμς (16 πόντους) έκαναν το 42-35. Ο Λεντέι με 4 πόντους δικού του μείωσε σε 46-39 και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Τζέιμς για το 49-39 (26-16 επιμέρους).
Ο Γκος με ντράιβ έκανε το 49-41 στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά τίποτα δεν λειτουργούσε για τον Ολυμπιακό από εκεί και πέρα, σε άμυνα και επίθεση. Μότσοφ και Τζέιμς με τρίποντα ανέβασαν στο 56-41 εν ριπή οφθαλμού ενώ ο Μπρουκς στη συνέχεια με τρίποντο (6/19) έκανε το 59-43. Δίπλα στον Γκος που στο β΄μέρος ήταν καλός επιθετικά, μπήκε ο Ουέμπερ και ο Βεζένκοφ. Ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 3-8 μείωσε από 59-43 σε 62-51, με 4.36΄΄ για τη λήξη, ο Γκος (11 πόντους) πλησίασε ακόμα και στο 62-53, μπορούσε και παραπάνω, αλλά έχασε τη μπάλα και έδωσε δώρο στον Μίτσοφ στον αιφνιδιασμό. Κακή επίθεση και πάλι και ο Τζέιμς έκανε το 66-53 με 2΄να απομένουν. Ο Μιλουτίνοφ μείωσε σε 66-57, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω. Τελικό σκορ 66-57.
Τα Δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57.