5

22 Αυγ 2019

Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό 4 - 0 (Φωτο)

Ένας μαγικός Ολυμπιακός συνέτριψε με 4-0 την Κράσνονταρ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και είναι με το ενάμιση πόδι στους ομίλους του  Champions League.
Σε ό,τι αφορά στο αρχικό σχήμα των Πειραιωτών ο Πέδρο Μαρτίν δεν επιφύλασσε καμία αλλαγή σε σχέση με τα προηγούμενα τέσσερα ευρωπαϊκά παιχνίδια της ομάδας.

Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Σα, οι Σεμέδο και Μεριά ήταν τα δύο στόπερ, ενώ οι Τσιμίκας και Ελαμπντελαουί κάλυπταν το αριστερό και το δεξί άκρο της άμυνας, αντίστοιχα.

Στο κέντρο οι Μπουχαλάκης και Γκιγέρμε συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων, με τους Βαλμπουενά, Μασούρα και Ποντένσε να είναι μπροστά τους και τον Γκερέρο να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ψάχνει το γκολ, που θα του δώσει το προβάδισμα, με την μπάλα μετά το σουτ του Μπουχαλάκη στο 12' να καταλήγει στην αγκαλιά του Σαφόνοβ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Μασούρα και κεφαλιά του Μπουχαλάκη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω σε κόρνερ.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν ανησυχήσει τον Σα, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα στο σουτ του Βάντερσον στο 13'.

Στο 25ο λεπτό η ρωσική ομάδα πραγματοποίησε την πρώτη της αλλαγή η οποία ήταν αναγκαστική. Ο Καμπελά δεν μπορεί να συνεχίσει κι έτσι έδωσε τη θέση του στον Όλσον.

Στο 31ο λεπτό το Καραϊσκάκη πήρε «φωτιά», καθώς έγινε το 1-0 για τους Πειραιώτες, με τον Γκερέρο να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» για τους «ερυθρόλευκους», σκοράροντας με ένα φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής.

Με τον Ολυμπιακό να έχει απίστευτα τρεξίματα η άμυνα του Ολυμπιακού έχει κινδυνεύσει ελάχιστα στο πρώτο μέρος.

Στη μοναδική περίπτωση που η ελληνική ομάδα ολιγώρησε στα μετόπισθεν ήταν στο 41' όταν ο Μπεργκ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σα, με τη φάση όμως να είναι ως μη γενόμενη, καθώς ο Σουηδός είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες κυνήγησαν και ένα δεύτερο γκολ και θα μπορούσαν να το είχαν πετύχει στο 44' όταν ο Ποντένσε έπιασε ένα σουτ με το αριστερό κοντά από το ημικύκλιο, με την μπάλα όμως να περνά λίγο έξω από το δεξί του Σαφόνοφ.

Μάλιστα οι ερυθρόλευκοι απείλησαν εκ νέου την εστία των Ρώσων και στις καθυστερήσεις του Α' ημιχρόνου, όταν ο Βαλμπουενά έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να απομακρύνεται τελευταία στιγμή από τον Ραμίρες, κι ενώ ο Σαφόνοβ ήταν εξουδετερωμένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν λίγο να κατεβάσουν τον ρυθμό, φροντίζοντας να κρατούν κλειστούς τους διαδρόμους, που οδηγούν στην εστία του Σα.

Στο 59' ο Σεμέδο έκανε λάθος στο δεξί αμυντικό άκρο, ο Μπεργκ έβαλε την κόντρα και την κέρδισε και έδωσε στον , δίνει στον νεοεισελθόντα, Σουλεϊμάνοβ αλλά το σουτ του δεν είναι καλό, κεντρικά στα όρια της περιοχής.

Στο 66' ο Τσιμίκας έκανε το σουτ με τον Σαφόνοβ να μπλοκάρει, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η μπάλα μετά το σουτ του Μασούρα κόντραρε και κατεληξε στην αγκαλιά του Σαφόνοφ.

O Ολυμπιακός συνέχισε να ψάχνει με μεθοδικότητα το δεύτερο γκολ, χωρίς να παραμελεί τα αμυντικά του καθήκοντά και στο 79' έφτασε στο 2-0, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Οι ερυθρόλευκοι βγήκαν στην κόντρα, με τον Βαλμπουενά να βγάζει μπαλιά-τρύπα για τον νεοεισελθόντα Ραντζέλοβιτς, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ ανάγκασε τον Σαφόνοφ να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Το σόου του νεαρού άσου πάντως είχε και συνέχεια καθώς στο 87' με ένα άπιαστο σουτ έκανε το 3-0, με τον Ποντένσε στο 89' να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, όταν ο Μπουχαλάκης τροφοδότησε τον Πορτογάλο, με τον τελευταίο να τσιμπάει την μπάλα και να κρεμάει τον Σαφόνοβ.

Ολυμπιακός-Κράσνονταρ 4-0

Γκολ: 30' Γκερέρο (Ολυμπιακός), 78, 85' Ραντζέλοβιτς (Ολυμπιακος), 89' Ποντένσε (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Τοροσίδης (Ολυμπιακός)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σεμέντο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (76' Ρατζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Ποντένσε, Γκερέρο.

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ, Πετρόφ, Φιόλουσον, Σπάιτς, Ραμίρες, Καμπελά (25 λ.τ. Όλσον), Καμπόλοβ, Βιλένα, Βάντερσον, Ναμλί (58' Σουλεϊμάνοβ), Μπεργκ (69' Ιγκνατίεβ)

Ο Πέδρο Μαρτινς πανηγυρίζει με τη ψυχή του το γκολ του Γκερέρο

Οι παίκτες των Πειραιωτών πανηγηρίζουν το 1-0

Η μπάλα λίγο πριν αναπαυτεί στα δίχτυα του γκολκίπερ των Ρώσων

O σκόρερ του πρώτου γκολ του Ολυμπιακού σε μία από τις πολλές μονομαχίες του με τους παίκτες της Κράσνονταρ