5

3 Σεπ 2019

Ήττα από τη Βραζιλία στον πόντο

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από την Βραζιλία με σκορ 79-78 σε ένα ματς-θρίλερ για γερά νεύρα. Η «επίσημη αγαπημένη» βραχυκύκλωσε από την διαβασμένη «σελεσάο» του Πέτροβιτς και πλέον θέλει νίκη απέναντι στη Νέα Ζηλανδία για να προκριθεί στη β’ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Στη Νανζίνγκ «έσπασαν καρδιές», με την εθνική να προηγείται και με +17 στη 2η περίοδο, να χάνει την αμυντική προσήλωσή της στο β΄ μέρος και να βλέπει την... πλάτη των Βραζιλιάνων με -7 και στο τέλος να γνωρίζει την ήττα από μία χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε κερδίσει φάουλ στα 2,1΄΄ σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από τη γραμμή του κέντρου.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν για δεύτερη φορά πρώτος σκόρερ της εθνικής, πετυχαίνοντας 20 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους με 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 13 πόντους και 9 ο Κώστας Σλούκας με 11 ασίστ. «Δήμιος» για την Ελλάδα από την καλά διαβασμένη Βραζιλία αναδείχθηκε ο έμπειρος Άντερσον Βαρεζάο με 22 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Μαρκίνιος Σόουζα, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Άλεξ Γκαρσία και Λεανδρίνιο Μπαρμπόσα.

Η εθνική δίνει... τελικό για την πρόκριση με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη (5/9) στις 15:30. Η Βραζιλία, με δύο νίκες, εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Να σημειωθεί ότι η ήττα μπορεί να φέρει προβλήματα για την Ελλάδα στη συνέχεια του τουρνουά. Σε περίπτωση πρόκρισης στη β' φάση η Εθνική θα μεταφέρει την ήττα από τη Βραζιλία, που προκρίθηκε από σήμερα. Από τη β' φάση στους 8 περνούν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα θα ξεκινήσει με μία ήττα στον όμιλο. Άρα για να προκριθεί θα χρειαστεί δύο νίκες απέναντι σε δύο εκ των ΗΠΑ, Τουρκία, Τσεχία, που θα ενσωματωθούν στο νέο όμιλο ή μία νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων.
Η Εθνική μπήκε νευρικά στο ματς και προσπάθησε – όπως και στην πρεμιέρα με το Μαυροβούνιο – να βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά της. Οι Βραζιλιάνοι με σκληρό παιχνίδι προσπάθησαν να σταματήσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, με αποτέλεσμα να φορτωθούν από νωρίς με φάουλ, αλλά να κρατήσουν το παθητικό τους στους 19 πόντους. Η Ελλάδα προηγήθηκε 4-0 με δύο βολές και ένα κάρφωμα του «Greek Freak», όμως η «σελεσάο» ισοφάρισε με σκορ από τους Άλεξ Γκαρσία και Κομπόκλο. Ο Παπανικολάου πέτυχε τρίποντο για το 7-4, όμως με τους Βαρεζάο και Κομπόκλο η Βραζιλία προηγήθηκε 11-9. Ο Καλάθης σκόραρε τρίποντο για το 12-11, ενώ με τρίποντο του Πρίντεζη διαμορφώθηκε το 19-15 στο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό της περιόδου ήταν το γεγονός ότι η Ελλάδα σημείωσε μόλις ένα δίποντο σε πέντε προσπάθειες.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Βραζιλία να ισοφαρίζει (19-19) με τους Μπαρμπόσα και Φελίσιο. Εκεί ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε το… όπλο του. Με ένα τρίποντο-φάουλ αρχικά και ακόμα ένα τρίποντο στη συνέχεια έφερε την επίσημη αγαπημένη στο +7 (26-19). Ο Μαρκίνιος με σουτ τριών πόντων στη λήξη του χρόνου μείωσε, όμως ο Πρίντεζης συνέχισε να σκοράρει. Τον φόργουορντ του Ολυμπιακού, ο οποίος έδωσε το σύνθημα για επίθεση, ακολούθησε ο Παπαγιάννης, για να έρθει ο Καλάθης και να φέρει το ματς στο 38-23, με οκτώ συνεχόμενους προσωπικούς πόντους.  Το τάιμ άουτ του Πέτροβιτς έφερε αποτέλεσμα, καθώς μετά το 40-25 του Λους, οι Βραζιλιάνοι σκόραραν με τους Γκαρσία και Μαρκίνιος και διαμόρφωσαν το 40-30 του ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς και τη Βραζιλία μπροστά στο σκορ.  Η «σελεσάο» μπλόκαρε τον Γιάννη, που φορτώθηκε με τρίτο φάουλ και η Ελλάδα παρουσίασε αρρυθμίες! Το 40-30 του ημιχρόνου εκμηδενίστηκε, καθώς η ομάδα του Πέτροβιτς με ηγέτη τον Άντερσον Βαρεζάο και συμπαραστάτες τους Μαρκίνιος και Καμπόκλο προηγήθηκε 45-44 με επί μέρους σκορ 15-4! Η Εθνική δέχθηκε 26 πόντους σε δέκα λεπτά και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 30’ με τον Αντετοκούνμπο να μειώνει με γκολ-φάουλ στο 56-53.
Η Βραζιλία ξέφυγε με +6 (59-53) από τρίποντο του Μαρκίνιος Σόουζα. Ο Παπαπέτρου ανέλαβε... δράση και με 5 δικούς τους πόντους η εθνική πλησίασε στο -1 (59-58). Στην άμυνα συνέχιζε, όμως, να αφήνει τους Βραζιλιάνους... ανενόχλητους. Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 62-62 με 6:26΄΄ να απομένουν για τη λήξη. Μπαρμπόσα και Γκαρσία με συνοπτικές διαδικασίες έδωσαν και πάλι «αέρα» 5 πόντων στη Βραζιλία (67-62). Ο Μπαρμπόσα «χτύπησε» για το 69-64 και το 71-64, αφού όλα τα σουτ των Ελλήνων διεθνών δεν έβρισκαν στόχο. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου άρχισαν την αντεπίθεσή τους και, με καλάθια από Πρίντεζη και Καλάθη, η Ελλάδα πλησίασε στο -2 (73-71). Ο Μπαρμπόσα έδειξε την κλάση του στην επόμενη φάση για το 75-71 και ο ίδιος με 1/2 βολές μετά το φάουλ του Καλάθη έκανε το 76-71, 1:15΄΄ πριν τη λήξη. Ο Καλάθης έκανε λάθος πάσα στον Αντετοκούνμπο, με τον "Greek Freak" να κλέβει από τον Ράφα Λουζ και την μπάλα να φτάνει στον Παπανικολάου, ο οποίος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ράφα Λουζ. Δε λάθεψε ο Παπανικολάου με 2/2 βολές (76-73), η εθνική είχε στη συνέχεια την κατοχή, ο Σλούκας έβγαλε ασίστ στον Πρίντεζη κι αυτός από την κορυφή στα 35΄΄ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, το 4ο σε 5 προσπάθειές του έξω από τα 6.75, ισοφαρίζοντας σε 76-76. Ο Βαρεζάο από ασίστ του Μπαρμπόσα έδωσε προβάδισμα στη Βραζιλία (78-76) και η εθνική είχε 14΄΄. Μετά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου, ο Καλάθης ύψωσε την μπάλα για να καρφώσει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά ο Μπρούνο Καμπόκλο «διάβασε» την πρόθεση του πόιντ γκαρντ της εθνικής και έκλεψε την μπάλα, αφήνοντας τον άσο των Μπακς να αιωρείται από τη στεφάνη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε φάουλ στον Μπαρμπόσα, εκείνος ευστόχησε στη μία βολή (79-76) και στα 2,1΄΄ που απέμεναν ο Σλούκας, σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από τη... σέντρα, πήρε το φάουλ και 3 βολές από τον Ντίντι Λοουζάντα. Ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε στις πρώτες 2, αλλά στην τρίτη βολή η μπάλα ακούμπησε στη στεφάνη και οι Βραζιλιάνοι έδιωξαν, με τον Φελίσιο να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και να χαρίζει τη νίκη στη Βραζιλία με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

Βραζιλία (Αλεξάντερ Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2), Φελίσιο 2, Γκαρσία 13, Ουέρτας 2, Λίμα, Λουσάδα, Λουζ 4, Ματέους, Σόουζα 15 (3), Βαρεζάο 22.

Ελλάδα (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Καλάθης 16 (3), Παπανικολάου 5 (1), Παπαπέτρου 7 (1), Γ. Aντετοκούνμπο 13, Μπουρούσης 4, Σλούκας 9, Θ. Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης 20 (4), Παπαγιάννης 4.