5

Translate

25 Νοε 2017

Μ. Βρετανία-Ελλάδα 92-95: Χιτσκοκικό θρίλερ με "happy end" στην παράταση για την Εθνική!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Εθνική που ήταν μπροστά στο σκορ με 83-77  κι ενώ απέμεναν 25 δευτερόλεπτα για το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση σε νεκρό χρόνο με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση - Εκεί βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως ένα απίστευτο τρίποντο του Αθηναίου στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη
μας έδωσε τη νίκη
Πήγε στον... Παράδεισο, κατέβηκε στην κόλαση και ξανά στα ουράνια!
Η Εθνική Ελλάδος έδειξε πείσμα, πάθος και μαγκιά και παρά το γεγονός ότι έχασε το προβάδισμα των 12 πόντων (63075, 37') και χρειάστηκε την παράταση, πήρε τη νίκη στην έδρα της Μεγάλης Βρετανίας (92-95), για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του Mundobasket 2019.
Μεγάλο τρίποντο από τον Αθηναίου, 3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και με το σορ στο 92-91. Στους 18 πόντους ο γκαρντ του Άρη, ενώ έδωσε και 4 ασίστ.
Κορυφαίος ο αρχηγός Μπουρούσης με 32 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης έφτασε τους 18 πόντους και τα 6 ριμπάουντ. Σημαντική η βοήθεια του Γιαννόπουλου (8π.) και του Βασιλόπουλου (9π., 6ρ.), που έπαιξαν και πολύ καλή άμυνα.
Για τους γηπεδούχους, ο Κλαρκ είχε 17 πόντους, Λόρενς και Οκερέαφορ από 14 και ο Μάρεϊ 12.
Στα 24 λάθη η Εθνική, 50% στα τρίποντα οι Βρετανοί.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ελλάδα χρειάστηκε το τρίποντο του Αθηναίου για να... αναστηθεί και να φύγει με το «διπλό». Επίσης, πήρε 42 ριμπάουντ και είχε 57.5% στα δίποντα.
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο αρχηγός Μπουρούσης έφτασε τους 32 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Αθηναίου ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους, βάζοντας το κρίσιμο τρίποντο.
ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λαρεντζάκης πήρε την... εκρηκτικότητά του από την ΑΕΚ και την έφερε στην Εθνική. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι Βρετανοί περίμεναν περισσότερα από το βασικό τους «όπλο», τον Ατσάρα, που έμεινε στους 2 πόντους σε περίπου 10 λεπτά.
ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου στα 3 δεύτερα πριν το φινάλε!
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα τα 24 λάθη και η Βρετανία την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μα τι άλλο; Το τρίποντο του Αθηναίου!
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83, 92-95παρ.