5

20 Νοε 2018

Μπάγερν - Ολυμπιακός 62-72

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη επί της Μπάγερν με 62-72 χάρη σε εκλάμψεις των πολλών προσωπικοτήτων που διαθέτει.
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στο Μόναχο της Μπάγερν με 62-72.
Μιλουτίνοφ (11π., 7ρ.) και Λεντέι (12π., 12ρ.)κράτησαν την ομάδα τους
για τρία δεκάλεπτα και στο τελευταίο Στρέλνιεκς (10π. στο συγκεκριμένο διάστημα) και Σπανούλης (6π., 3σ. στο συγκεκριμένο διάστημα) οργίασαν.
Οι παίκτες του Μπλατ ήταν συγκεντρωμένοι και στις πλευρές του παρκέ. Στην επίθεση με εξαιρετική κίνηση στο «5on5» σκόραρε μέσα από τη ρακέτα, ενώ στην άμυνα έβαζαν σωστά το σώμα τους (4-10, 5'). Η είσοδος του Ουίλιαμς άλλαξε την εικόνα του αγώνα και με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους, η Μπάγερν προσπέρασε με 15-12 (8').
Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες επέμεναν αρκετά σε αργό ρυθμό, κάτι που τους «ερυθρόλευκους» δεν τους βόλευε. Τα γκαρντ δε βοηθούσαν, αλλά ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ κρατούσαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (23-24, 16').
Ο Μιλουτίνοφ ήταν ο μοναδικός παίκτης που φορούσε ερυθρόλευκα και έπαιζε μπάσκετ. Χάρη στον Σέρβο σέντερ προηγήθηκε με 33-38 (24'), αλλά με ένα σερί 6-0 των Γερμανών με διαδοχικά καρφώματα έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά (39-38, 26').
Ο Ουίλιαμς δεν είχε κόντρα με τον Βεζένκοβ, αλλά στην άλλη πλευρά πήραν μπροστά οι Λετονοί. Με 7 σερί πόντους από Τίμα και Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-54. Η Μπάγερν αντέδρασε γρήγορα, ωστόσο Σπανούλης (ασίστ και σκορ) και Στρέλνιεκς είχαν βρει ρυθμό για τα καλά κι έτσι με τρίποντο του αρχηγού του, έγινε το 53-62 (37').
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα και διέθετε πιο ισχυρές προσωπικότητες από τη Μπάγερν, παίκτες που με ένα καλό δίλεπτο προξενούσαν ζημιά.
Καλύτερος στα τρίποντα (15.8%-35%) και στα ριμπάουντ (26-34).
ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 10 πόντους (όλους από το 32' και μετά).
Ο Ζακ ΛεΝτέι είχε double double με 12 πόντους (4/9δ., 1/3τρ., 1/2β.), 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τελείωσε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βοήθησε την ομάδα του ο Ντάνγκουμπιτς στα 17 λεπτά που έπαιξε, όπως και Ντέντοβιτς (2π. σε 23').
ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 53-56 ο Ολυμπιακός βρήκε καλάθι και φάουλ με τον Στρέλνιεκς, τρίποντο του Σπανούλη και καλάθι και φάουλ του ίδιου, μετατρέποντας το σκορ σε 53-65.
ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε με 9 πόντους, 4 ασίστ και 5 λάθη, αλλά στην τελευταία περίοδο είχε 6 πόντους και 3 τελικές πάσες.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τα 3/19 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός τα 15 λάθη.
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίλιαμς που πέρασε τον Βεζένκοβ με εντυπωσιακό τρόπο.
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72