5

8 Μαρ 2019

Μπούντουτσνοστ-Ολυμπιακός 76-89: Επιτέλους νίκη για τους ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός έπαιξε μετά από καιρό όμορφο μπάσκετ κι επιβλήθηκε της Μπουντούτσνοστ με 76-89 σταθεροποιώντας την παρουσία του στα play offs

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις επιτυχίες αφού επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 76-89. Οι παίκτες του Μπλατ έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ,
ήταν σοβαροί για μεγάλη διάρκεια και βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες.
Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Η επιθετική τους λειτουργία με σωστές αποστάσεις και πολλές ασίστ, ήταν άψογη και με πρωταγωνιστές τους Ουέμπερ, Παπανικολάου και Πρίντεζη βρέθηκαν στο +11 (4-15, 4’). Η Μπουντούτσνοστ συνήλθε, Κόουλ και Ερλ Κλαρκ σκόραραν κι έτσι με 12-0 σερί προσπέρασαν (16-15, 7’). Η είσοδος του Σπανούλη και του Μάντζαρη πρόσφερε ασίστ και χάρη σε σκορ από τα χέρια των ψηλών του (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-27 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο τουλάχιστον στο ξεκίνημα του, είχε πρωταγωνιστή ως προς το σκοράρισμα τον Βεζένκοβ και τον Μάντζαρη, αλλά άπαντες έπαιζαν όπως έπρεπε σε επίθεση κι άμυνα (30-42, 15’). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η αμυντική προσήλωση των παικτών του Μπλατ ήταν εξαιρετική και δεν τους το επέτρεψαν. Στην άλλη πλευρά Μάντζαρης (3π. 5ρ., 3ασ.), Ουίλιαμς Γκος (5π., 4ασ.)και Πρίντεζης (12π.) συνέχιζαν να παράγουν πόντους (33-51, 19’).
Οι παίκτες του Μπλατ μπήκαν με απόλυτη σοβαρότητα και συγκέντρωση στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με κανέναν τρόπο ενώ στην άλλη πλευρά με γρήγορες πάσες και 7 συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +24 (39-63, 24’). Παρά τα τρίποντα των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν άνετα τη διαφορά στους 20 πόντους μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να σκεφτεί ανατροπή (51-71, 29’).

Στην τελευταία περίοδο η Μπουντούστνοστ υπό το βάρος των αποδοκιμασιών των οπαδών της, προσπάθησε λίγο περισσότερο και έριξε κάπως τη διαφορά (72-86) αναμένοντας την κόρνα της λήξης.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός σούταρε με ΧΧ% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, έδωσε 25 ασίστ κι υπέπεσε μόλις σε 7 λάθη.
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης τελείωσε με 19 πόντους (7/10δ., 1/2τρ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ και μία ασίστ.
Εξαιρετικός και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με double double (15π., 12ρ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέβιν Ουίλιαμς είχε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 21’ συμμετοχής. Αστοχος ήταν και ο Ερλ Κλαρκ (3/9 σουτ., 1/4β.)
ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση παίζοντας καλή άμυνα και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 3 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Βοήθησαν και οι Βεζένκοβ (12π., 5ρ., 2ασ.) και Ουίλιαμς Γκος (12π., 5ασ.).
ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά η δεύτερη περίοδος ήταν κομβική για το αποτέλεσμα αφού ολοκληρώθηκε με 13-24
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μιλουτίνοφ με το ένα χέρι στην τρίτη περίοδο μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπουντούτσνοστ τα πάντα, ο Ολυμπιακός τίποτα αφού κι η χαλάρωση στο τέλος είναι δικαιολογημένη.
Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-51, 54-73, 76-89