5

16 Νοε 2019

Οι "σφαλιάρες" ξύπνησαν τον Ολυμπιακό που νίκησε την Ζαλγκίρις (83-74)

Οι βαριές ήττες από την Μακάμπι και την Αναντολού Εφές... ξύπνησαν τον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο απέναντι στην Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα θυμήθηκε τον...
χαρακτήρα της, έπαιξε άμυνα, έβγαλε σωστά plays και κέρδισε την Ζαλγκίρις (83-74),
επιστρέφοντας στις νίκες και σε καθεστώς ηρεμίας.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε επιθετικά στους Βασίλη Σπανούλη και Μπράντον Πολ, ενώ πήρε πολλά από τους ψηλούς του, με τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Ουίλι Ριντ και Γιώργο Πρίντεζη να προσφέρουν σε όλους τους τομείς. Οι Πειραιώτες είχαν απαντήσεις απέναντι στους σκληροτράχηλους, αλλά άστοχους Λιθουανούς, ενώ κλειδί για το ματς ήταν η τρίτη περίοδος (23-16 το επιμέρους σκορ).

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 3-5 και ετοιμάζονται για μία δύσκολη «διαβολοβδομάδα» (Μπάγερν και Άλμπα στην Γερμανία), έχοντας πάντως καλή ψυχολογία μετά από ένα ομολογουμένως εξαιρετικό βράδυ στο ΣΕΦ.

Το παζλ της πρώτης περιόδου είχε συγκεκριμένα κομμάτια: Χαμηλό τέμπο, παιχνίδι επαφών και απόλυτη ισορροπία. Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ψηλό σχήμα χωρίς κλασικό πλέι μέικερ και είχε αρχικά τον έλεγχο, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με κύριο ρυθμιστή των επιθέσεων τον Σπανούλη. Καμία από τις δύο δεν μπόρεσε πάντως να επιβληθεί σε αυτό το κομμάτι του ματς, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ (19-18).

Το ματς κυλούσε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 15'.Σε εκείνο το σημείο, η Ζαλγκίρις έβγαλε συνεχόμενες άμυνες και βρήκε σκορ, γεγονός που της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (25-31). Οι Σπανούλης και Μιλουτίνοφ έβγαλαν αντίδραση μετά το τάιμ άουτ του Κεμζούρα (30-31, 16') και η ισορροπία επανήλθε ξανά στο παρκέ, με τους Λιθουανούς να κλείνουν πάντως το πρώτο ημίχρονο στο +2 (37-39).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί 8-0 του Ολυμπιακού, που έβγαλε ενέργεια για να προηγηθεί με 45-39 (23'). Οι Κόνιαρης, Σπανούλης και Ρότσεστι βρήκαν σκορ, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκε αισθητά και το προβάδισμα των έξι πόντων παρέμεινε στο 27' (51-45), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (60-55).

Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε plays πάνω του και οι πόντοι του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου είχαν την υπογραφή του. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +7 (66-59, 33'), ενώ δύο τρίποντα από τους Πολ και Ρότσεστι ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 13 (74-61, 35'). Σε εκείνο το σημείο... κλείδωσε το ματς, αφού η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει και να διεκδικήσει το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74

Ολυμπιακός: Πάντερ, Ρότσεστι 8 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπάλντγουιν, Πολ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 14 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Ριντ 10 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις Κάουνας: Γουόκαπ 10 (2/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Πέρες 5, Λεκαβίτσιους 14 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χέιζ 3 (1), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 1, Γκέμπεν 5, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 4, Λαντέιλ 23 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γκριγκόνις 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ουλανόβας 2