5

Translate

20 Δεκ 2019

Ήττα στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό, 88-81 ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ποιοτικό μπάσκετ για ένα ημίχρονο, απώλεσε τη διψήφια διαφορά που είχε χτίσει και γνώρισε την ήττα με 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας

Το ματς ξεκίνησε με τους Σέρβους να σκοράρουν έξω από την γραμμή των 6,75μ. και τον Ολυμπιακό να απαντάει με καλάθι του Πρίντεζη, τρίποντο του Κόνιαρη και ακόμα μια προσπάθεια του Σπανούλη (9-7). Ο Μιλουτίνοφ με γκολ-φάουλ και οι Πρίντεζης, Παπανικολάου έδωσαν προβάδισμα στους Πειραιώτες (14-11), με τον Μπάρον να ισοφαρίζει με νέο τρίποντο. Βολές από τον Μιλουτίνοφ και τον Ρίντ, όπως και τρίποντο του Πολ σε τρανζίσιον επίθεση διαμόρφωσαν το 21-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός με όπλο την καλή του άμυνα βρήκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ριντ και ο Πολ έφεραν τη διαφορά στους 9 (25-16), ενώ ο Βεζένκοφ με τρίποντο και ακόμα ένα καλάθι διαμόρφωσε το 30-18. Οι παίκτες του Κεμζούρα με τους Μιλουτίνοφ, Πολ και Μπόλντγουιν διατήρησαν το προβάδισμα πάνω από τα επίπεδα των δέκα πόντων (34-21), με τους Σέρβους να επιτίθενται στη συνέχεια. Μπράουν και Τζένκινς μείωσαν στους 8 (39-31), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τους Πρίντεζη, Πολ και Μπόλντγουιν και πήγε στα αποδυτήρια με το +12 (48-36).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81.